Активни вещества
Циперметрин
Циперметрин - [α-циано-3-феноксибензилов естер на 3-(2,2-дихлоро-винил)-2,2-диметилциклопропанкарбоксилна киселина] е активната съставка на инсектициди, одобрени за употреба (включително в смеси с други активни съставки ) в селскостопански и частни домакинства за борба с вредни насекоми , в практиката на медицинска, санитарна и битова дезинсекция за борба с вредни и синантропни насекоми.
Емпирична формула: С22Н19NO3Cl2
Химически клас: Пиретроиди
Препаративна форма: 13% димна бомба, 0,015% течност, 5-25% концентрат на емулсия, 25% микроемулсия, 0,2%, 0,25% прах (прах), 2,1% омокрящ се прах, 2,9-3,75% таблетки
Метод на проникване: ИКонтактно-чревен инсектицид
Ефект върху организмите: Контактно-чревен инсектицид
Физични и химични свойства:
Циперметринът е вискозна безцветна течност с кристали със слаб мирис. Техническият продукт съдържа осем изомера, които се различават по физико-химични свойства и биологична активност. Някои от изомерите са по-ефективни срещу Lepidoptera , други - Coleoptera . Получени са вещества, съдържащи няколко отделни изомера. Бързо хидролизира в алкална среда, по-стабилен в кисела среда. Устойчив на топлинаФизически характеристики:
- молекулно тегло – 416,3;
- разтворимост във вода – 10 mg/l;
- силно разтворим в повечето органични разтворители;
- пламна температура ~ 300 °C
Изомери на циперметрин :
На базата на циперметрин са получени вещества, съдържащи няколко отделни изомера на циперметрин :- алфа-циперметринът съдържа смес от два цис-изомера (1:1) ((1R-цис) S и (1S-цис) R са изомери);
- бета-циперметрин съдържа четири цис- и транс-изомера на циперметрин с преобладаване на транс-изомери в съотношение 2:2:3:3, техническият продукт е бял финокристален прах;
- зета-циперметринът е смес от 4 цис- и транс-изомера. Зета-циперметринът е оптически активен поради съдържанието на 4-те най-активни изомера на циперметрина с S-конфигурация на цианогрупата
Въздействие върху вредните организми:
Циперметринът има инсектицидно действие. Токсичният ефект върху насекомите е контактно-чревен , с висока първоначална активност. Има овициден ефект. Парализира нервната система както на ларвите , така и на възрастните насекоми ( имаго ). Няма системно действие, но остава дълго време върху третираните повърхности (20-30 дни), тъй като е доста устойчив на високи температури и ултравиолетови лъчи. Добре потиска популациите на листни въшки, устойчиви на органофосфорни инсектициди. Сублеталните дози циперметрин отблъскват (прогонват) много видове насекоми.Механизъм на действие:
Според класификацията на IRAC циперметринът принадлежи към група 3 и според механизма на действие върху вредителите е модулатор на натриевите канали. При поглъщане от членестоноги циперметринът, подобно на други пиретроиди , се свързва с липофилната среда на мембраната от вътрешната клапа на натриевия канал на нервните клетки. В резултат на това настъпва деполяризация на мембраната и значително забавяне на отварянето/затварянето на натриевия канал. Промяната в скоростта на потока натриеви йони в такъв модифициран пиретроиден канал зависи от конкретното съединение. Деполяризиращото изтичане на натриеви йони се причинява от всички пиретроиди , но циперметринът и делтаметринът са особено силни , тъй като съдържат цианогрупа в алкохолния компонент. Деполяризацията причинява повтарящи се разряди и по този начин причинява синаптични смущения.Симптоми на лезията:
Повишена двигателна активност, нарушена координация на движението, конвулсии, прострация, парализа, смърт.Засегнати видове:
Циперметрин се използва за борба с неприятели по житни култури , неприятели по зеленчукови култури , неприятели по технически култури , неприятели по овощни култури , неприятели по грозде , неприятели по запаси , неприятели, които се хранят с бор. Това съединение унищожава синантропни хлебарки , мухи , бълхи , дървеници , мравки и комари в сутеренните водоеми.Чувствителни видове вредители:
- Кучешка бълха
- човешка бълха
- Житница
- Ориенталска цвеклова дървеница
- Обикновена цвеклова дървеница
- Ивичеста цвеклова дървеница
- Житен бръмбар
- Дървеница
- Зърнен молец
- ливаден молец
- Стъблен молец
- Домашна муха
- Шведска овесена муха
- Шведска ечемична муха
- Червена борова муха
- италиански скакалец
- Рапичен бръмбар
- Зелева нощенка
- Голяма житна листна въшка
- Обикновена житна листна въшка
- Пшеничен трипс
- Рапичен цветен бръмбар
Резистентност:
Според литературните данни от 2003 г. се смяташе, че лекарствата на базата на циперметрин не предизвикват резистентност. Но според последните проучвания е установено, че всички пиретроиди и по-специално циперметрин в тялото на насекомите са податливи на действието на окислителни ензими и ензими, които хидролизират естерни групи (естерази). Действието на естеразите води до разделяне на оригиналната молекула на киселинни и алкохолни компоненти и, като следствие, до пълна загуба на инсектицидна активност.Фитотоксичност:
Циперметринът, както всички пиретроиди , не е фитотоксичен в препоръчваните дози. Проучване на биохимичните процеси при отглеждане на боб показва, че циперметрин в концентрация 0,0043% намалява натрупването на протеини и общия азот в листата в рамките на петдесет дни след третирането и влияе върху образуването на аскорбинова киселина.Приложение:
Циперметринът се използва като активна съставка в широкоспектърни инсектициди в селското стопанство, в лични парцели, срещу вредители по добитъка , за целите на медицинската, санитарната и битовата дезинсекция. Пръскането и обработката се извършват винаги с прясно приготвени препарати.В селското стопанство:
Инсектицидите с активна съставка циперметрин се използват срещу неприятели по следните култури: пшеница ( листни въшки , хлебни бръмбари , бълхи, бръмбари , хлебни трипси , вредители , житни бръмбари , житни галици , земни бръмбари , вътрешностъблени мухи ); царевица (за зърно) ( памуков нощен молец , царевичен пробивач ); ечемик ( стъблени мухи , пиявица , бълхи ); лен за влакно (ленени бълхи ); слънчоглед ( ливаден молец).За целите на медицинска, санитарна и битова дезинсекция:
Препарати на базата на циперметрин се използват за унищожаване на нелетящи битови насекоми ( дървеници , хлебарки от различни видове , мравки и бълхи ), както и за третиране на мухи в обекти от различни категории, включително медицински, детски, хранителни, общински и битови, в практиката на медицинска дезинсекция, както и населението у дома.Резервоарни смеси:
Може да се смесва с други препарати , но във всеки случай трябва да се извърши предварителна проверка за съвместимост, тъй като циперметринът не е съвместим с алкални препарати.Токсикологични свойства и характеристики:
Циперметринът е силно токсичен за пчелите и много други полезни насекоми. Относително нетоксичен за птиците. Силно токсичен за риби, умерено токсичен за хора и топлокръвни животни. LD50 за плъхове 250–300 мг/кг. Под въздействието на слънцето, въздуха и влагата циперметринът се разлага без остатък до неутрални вещества в рамките на един месец след употреба. Минералните вещества, използвани в някои препарати като пълнители, служат за листно подхранване на растенията.В почвата:
Циперметринът се запазва в глинеста и песъчлива глинеста почва за 2-4 седмици, в глинеста почва - 10 седмици; след 4-8 седмици се откриват 1-5% от първоначалните количества; след 8–12 месеца не се откриват остатъчни количества. Полуживотът върху трева е 14–17 дни.Симптоми на отравяне:
Циперметринът принадлежи към цианопиретроидите – тип 2 пиретроиди . Характерни особености на невротоксичния им ефект са хореатоза, конвулсивни припадъци, слюноотделяне, нарушение на походката, координация на движенията, клонични конвулсии, слюноотделяне, летаргия.Класове на опасност:
Препаратите на базата на циперметрин принадлежат към класове на опасност 2 и 3 за хората и класове на опасност 1 и 2 за пчелите.
- ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
- ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
- Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.
- АФИКАР 100 ЕВ
- АФИКАР 100 ЕК
- БЕЛЕМ 0.8 МГ
- ЕФЦИМЕТРИН 10 ЕК
- КОЛОМБО 0.8 МГ
- КОЛОМБО ПРО
- МАСАН
- ПОЛИ 500 ЕК
- СИГНАЛ 300 ЕС
- СУПЕРСЕКТ ЕКСТРА
- СУПЕРСЕКТ МЕГА
- ТАЛИЗМА ЕК
- ТАЛИЗМА УЛ
- ЦАЙПЕР 10 ЕК
- ЦАЙПЕРСОНИК 10 ЕК
- ЦИКЛОН 10 ЕК
- ЦИКЛОН 100 ЕВ
- ЦИПЕРКИЛ 500 ЕК
- ЦИПЕРТ 500 ЕК
- ЦИПЕРФОР 100 ЕВ
- ЦИПЕРФОР 100 ЕК
- ЦИТРИН МАКС
- ШЕРПА 100 ЕВ
- ШЕРПА 100 ЕК
Актуални и стари регистрации на активно вещество Циперметрин и съответните препарати.
Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.