Активни вещества
Хлорпирифос метил
Хлорпирифос - [О-(3,5,6-трихлоропиридил-2)-О,О-диетилтиофосфат] е химично активна съставка на пестициди (органофосфорен инсектицид), използван в селското стопанство и в практиката на медицинска, санитарна и битова дезинсекция за борба с вредни и синантропни насекоми (включително в смеси с други активни съставки).
Емпирична формула: C9H11Cl3NO3PS
Химически клас: Органофосфорни съединения
Препаративна форма: 48% Емулсионен концентрат
Метод на проникване: Ентеричен, контактен, системен инсектицид, фумигант
Ефект върху организмите: Пестицид, инсектицид, акарицид.
Физични и химични свойства:
В чистата си форма е бяло кристално вещество. Хлорпирифосът е стабилен в неутрална и кисела среда и се хидролизира относително бързо в алкална среда.Физически характеристики:
- Молекулно тегло 350,6;
- Точка на топене 41,5 – 43,5 °C
- Налягане на парата 1,9∙10-5 mmHg. (25 °C)
- Разтворимост (g/kg):
- в ацетон 6500,
- в бензен 7900,
- в хлороформ 6300,
- в ксилен 4000,
- в етанол 630,
- във вода при 25 °C 2 mg/l
Въздействие върху вредните организми:
Механизъм на действие:
Хлорпирифосът, когато влезе в тялото, фосфорилира определени субстрати. Такъв субстрат е протеинов ензим, съдържащ се в нервните тъкани, ацетилхолинестераза (AChE), който играе важна роля в предаването на нервните импулси. AChE принадлежи към групата на естерните хидролази на карбоксилната киселина. Локализиран е главно в рецепторите на постсинаптичната мембрана на синопса и отчасти в мембраната на аксона - неутронното продължение. Фосфорорганични съединения и по-специално хлорпирифос, взаимодействайки с естеразите, потискат тяхната активност чрез тип конкурентно инхибиране. Ензимът ацетилхолинестераза хидролизира ацетилхолина. Когато ензимът е блокиран от пестицид, ацетилхолинът се натрупва в синаптичната цепнатина, което води до нарушаване на преминаването на нервните импулси. В резултат на това възниква конвулсивна мускулна активност (тремор), която преминава в парализа. Хлорпирифос, прониквайки в тялото на насекомото през дихателните пътища, стомаха или кожата, намалява активността на ацетилхолинестеразата, имитирайки ацетилхолин. И, взаимодействайки с AChE, те блокират действието му за дълго време. Хлорпирифосът е по-устойчив на околната среда от другите органофосфорни съединения проявява изразен чревен ефект. И колкото по-дълго остава активен, толкова по-ефективен е срещу гризащите насекоми. Продължителността на действие на хлорпирифос е 40-70 дни. Според друг литературен източник защитният ефект се наблюдава в рамките на 2-3 седмици. В почвата се задържа до 60-120 дни. Според други данни той се адсорбира от почвената органична материя и остава стабилен две години.Резистентност:
При редовни третирания с препарати на базата на хлорпирифос се наблюдава поява на групова устойчивост към него при някои видове насекоми неприятели.Приложение:
Хлорпиприфос е бил широко известен като инсектицид за битова и градинарска употреба. Веществото има фумигантна активност и способността да прониква в тъканите на третираните растения.Фитотоксичност:
Хлорпирифос, подобно на други органофосфорни съединения, може да се прояви в увреждане (изгаряния) на листата и особено на цветята и пъпките.В селското стопанство:
Днес лекарствата на основата на хлорпирифос са одобрени за употреба срещу вредители по захарно цвекло (бълхи, бръмбари, листни въшки, ливадни молци, обикновени цвеклови дългоносици, червеи), ябълкови дървета (молци, листни въшки, щитоносни насекоми, листни въшки, акари), пасища и дива растителност (нестадни скакалци). Препарати на базата на хлорпирифос и циперметрин се използват срещу хлебни бръмбари по зимната пшеница; молци, листни въшки, акари, молци по ябълковите дървета; скакалци по пасища и дива растителност.Резервоарни смеси:
Хлорпирифос е съвместим с повечето пестициди, с изключение на медсъдържащи съединения. За целите на медицинска, санитарна и битова дезинсекция: Препаратите на базата на хлорпирифос се използват за унищожаване на червени, черни, американски и други видове хлебарки (включително устойчиви популации), както и червени домашни и черни градински мравки в обекти от различни категории, включително детски, медицински, хранителни.Токсикологични свойства и характеристики:
Органофосфорните съединения и клопирифосът по-специално засягат хората, засягайки холинергичните синапси на централната нервна система и периферните невромускулни връзки. Хлорпирифос, най-устойчивото от органофосфорните съединения, има риск от натрупване и екскреция в кърмата. Може да се запази в почвата до две години, така че за него са определени много ниски стойности на MAC. След прилагане на единична доза при плъхове, хлорпирифос се екскретира в урината и изпражненията като 3,5,6-трихлоро-2-пиридил фосфат и 3,5,6-трихлоро-2-хидроксипиридин. При крави, при приемане на веществото с храна в продължение на четири дни, в урината са открити метаболити - 36,9% диетилтиофосфат и 26,8% диетилфосфат спрямо приетата доза. При контакт с кожата се абсорбира интензивно.Класове на опасност:
Хлорпирифос има 2 клас на опасност за хората, препаратите на негова основа принадлежат към 2 и 3 клас.
- ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
- ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
- Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.
Актуални и стари регистрации на активно вещество Хлорпирифос метил и съответните препарати.
Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.