Активни вещества

Хлороталонил

  • Хлороталонил е активната съставка на пестицидите (високоефективни и нискотоксични фунгициди). Препаратите на негова основа имат широк спектър на действие и се използват за борба с патогени на различни заболявания на много селскостопански култури.

    Емпирична формула:  C8Cl4N2

    Химически клас:  Нитрили, хлорорганични съединения

    Препаративна форма:  37,5%, 50% суспензия концентрат, 50% суспензия концентрат

    Метод на проникване:  Контактен фунгицид

    Ефект върху организмите:  Защитен фунгицид.

    Физико-химични характеристики:

    Химически чистото вещество е бял кристален прах. Няма мирис. Хлороталонилът е химично и термично стабилно съединение, фото- и хидролитично стабилно. Веществото се разрушава само при рН по-голямо от 9,0, в резултат на което остава дълго време върху третираните повърхности. Разтворим в органични разтворители. Техническият продукт (98%) има лека остра миризма. Не се хидролизира под въздействието на водни разтвори на основи, киселини и UV лъчи. Проявява антисептични свойства, когато се въвежда в бои и покрития.

    Физически характеристики:

    • молекулно тегло – 265,9;
    • точка на топене – 250–252,1°С;
    • парно налягане (при 25°C) – 0.076 mPa;
    • разтворимост във вода (при 25°C) – 0,6–0,81 mg/l

    Въздействие върху вредните организми:

    Хлороталонилът осигурява дългосрочна защита срещу редица фитопатогени на вегетативните органи на растенията, включително гъбички от плесен.. Продължителността на защитния ефект се определя основно от скоростта на растеж на новите млади растителни органи и достига две седмици.

    Механизъм на действие:

    Хлороталонил предотвратява покълването на конидии и спори . Неспецифично свързва тиоловите групи на пептидите, протеините и аминокиселините, нарушавайки функциите на респираторните и гликолитичните ензими на клетките. В резултат на това фитопатогенът не може да проникне в растението. Поради неспецифичния си механизъм на действие, лекарството може да бъде включено в система за приложение на фунгициди за предотвратяване появата на резистентност. В концентрация от 1 mg/ml той предотвратява освобождаването на зооспори от спорангиите на патогени на мана . Повлиява плейотропно разминаването на зооспорите . Инхибира полимеризацията на цитоплазмените микротубули и (или) тяхната ориентация по време на сглобяването.

    Резистентност: се наблюдава.

    Алгицидни свойства:

    Има страничен алгициден ефект.

    Приложение:

    Регистрирани лекарства на базата на хлороталонил се използват срещу болести по пролетна и зимна пшеница (различни видове ръжда , брашнеста мана ), картофи ( алтернария , мана по картофи), домати (семенни култури) ( мана по картофи), лук (семена) ( пухкава мана).

    Фитотоксичност:

    Когато се прилага в началото на цъфтежа, лекарството причинява розетка при грозде и ябълкови дървета. Фитотоксичността се увеличава, когато се използва заедно с масла или емулсионни концентрати.

    Токсикологични свойства и характеристики

    Ентомофаги и полезни видове:

    Лекарството е безопасно за пчели и полезни насекоми. Съединението е малко опасно за полезните организми, с изключение на рибите. Безопасен за ихневмонида Coccygomimus turionellae в концентрация 0,3%. Не намалява активността на енкарсията при концентрация от 0,037% активна съставка, т.е. принадлежи към групата на относително безопасните за нея лекарства. Ниско токсичен за Aphaereta pallipes и нетоксичен за Delia platura , Coenosia tigrina и Entomoftora muscae – естествени врагове на луковата муха. Не намалява активността на микробиологичните препарати на базата на ентомопатогенната бактерия Bacillus thuringiensis . Той е токсичен за ентомопатогенната гъба бяла мускадина ( Beauveria bassiana ) , въпреки че според други данни хлороталонилът не влияе върху жизнеспособността на тази гъба.

    Топлокръвни:

    Хлороталонил има ниска токсичност за топлокръвни животни ( LD 50 за плъхове – 5000 мг/кг) . По отношение на орална и кожна токсичност се класифицира като ниско опасно вещество; по отношение на токсичност при вдишване се класифицира като опасно. При контакт с лигавиците на очите и дихателните пътища предизвиква силно дразнене и кожен дерматит. Хлороталонил, когато се прилага хронично, провокира образуването на провентрикулус и тумори на рак на бъбреците при мишки и плъхове. При хронични експерименти се разкрива специфичната за вида чувствителност на животните към това вещество.

    В почвата :

    Бързо се разгражда в нестерилизирана почва под въздействието на микроорганизми при 30 и 38 ° С и водно съдържание до 60% водозадържащ капацитет, но при 100% този процес почти спира. Един от продуктите на разлагането е 2,4,5-трихлороифталонитрил.

    Класове на опасност:

    Препаратите на базата на хлороталонил принадлежат към 2-ри клас на опасност за хората и 3-ти клас за пчелите.  
    • ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
    • ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
    • Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.

    Актуални и стари регистрации на активно вещество Хлороталонил и съответните препарати.

    Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.