Активни вещества
Фенмедифам
Фенмедифам - [метил-3-(3-метилкарбанилокси)-карбанил] – пестицид, хербицид. Има системен селективен ефект. Препаратите, базирани на него, се използват върху разсад от цвекло по време на образуването на 2 истински листа.
Емпирична формула: С16Н16N2О4
Химически клас: Фенилкарбамати
Препаративна форма: 16% концентрат на водна суспензия, 6-16% концентрат на суспензия, 16% концентрат на емулсия, 6-16% концентрат на суспензия
Метод на проникване: Системен хербицид
Ефект върху организмите: Пестицид, хербицид.
Физико-химични характеристики:
Химически чисто вещество - безцветни кристали. Слабо разтворим във вода, за предпочитане в органични разтворители. (ацетон, циклохексанон) – до 20%. Според степента на летливост се класифицира като нисколетливо съединение. Най-близкият хомолог на фенмедифам е десмедифам. Използва се в смес с фенмедифам. Това комбинирано лекарство има по-широк спектър на действие. Синтезирани са голям брой хомолози и аналози на фенмедифам, но те не са получили практическо значение. При температури под 200°C лекарството е стабилно. Освен това е силно стабилен в киселинни разтвори. В алкални и неутрални условия се хидролизира.Физически характеристики:
- Молекулно тегло 300,3;
- Точка на топене 143-144°C;
- Разтворимост във вода 4,7 mg/l;
- Налягане на наситените пари 1,33•10 -6 mPa (25°C).
Въздействие върху вредните организми:
Двусемеделните плевели са чувствителни от фаза поникване до образуване на 4 листа, житните - във фаза поява на 1 лист.Механизъм на действие:
Хербицидът е инхибитор на нецикличното фотофосфорилиране. Като действа върху фотосинтезата, той нарушава реакцията на Хил в чувствителните растения. Това води до постепенно измиране на плевелите. Симптомите на увреждане се забелязват след 4-8 дни.Потиснати плевелни видове:
Чувствителни към фенмедифам са синап, овчарска торбичка,дива ряпа, фумария, полска трева, самосевки от мак и обикновена ряпа.Устойчиви плевелни видове:
Щир и многогодишни плевели, видове лайка, синя метличина.Приложение:
Като хербицид със селективно действие фенмедифамът се използва за борба с едносемеделните и двусемеделните плевели в насажденията от цвекло и цикория (по разсад) във фаза 2 същински листа на културата и плевели. Не се препоръчва да се третират култури след дъжд, след роса, както и болни и отслабени растения от цвекло. Необходимо е да се придържате към 2-2,5% концентрация на работния разтвор. Не е ефективен, когато се прилага върху почвата. Ефективността на фенмедифам намалява при хладно и облачно време и се увеличава при топло време. Дъжд, настъпил по-рано от 6 часа след края на третирането, също намалява ефективността на хербицида. При силно нападение и поникване на плевели през целия вегетационен период се препоръчва двукратно третиране - първото във фаза котиледон, второто 1,5-2 седмици след първото. ПродължителностзащитенДействието продължава около месец и повече.Смесени препарати на базата на:
- фенмедифам и десмедифам – широко използван в борбата срещу годишните 2-лопатни плевели в насажденията от цвекло;
- фенмедифам, етофумезат и десмедифам– използват се срещу едногодишни двусемеделни растения, включително жълъдова трева и някои едногодишни житни плевели в насажденията с цвекло.
Резервоарни смеси:
Фенмедифам е съвместим с инсектициди. По-рано добри резултати в борбата с плевелите по цвеклото се постигаха при комбинираното използване на някои хербициди преди поникване (на базата на активни съставки като ронит, феназон, тилам, ептам и др.) с хербициди след поникване.пръскане с фенмедифам.Фитотоксичност:
При температури над 25°C са възможни изгаряния по краищата на листата на цвеклото.Токсикологични свойства и характеристики:
В почвата:
Няма остатъчен ефект, почти напълно се разлага в рамките на 2-2,5 месеца. Според други данни е средно устойчив на повърхността на почвата и се разлага за 3-4 месеца. Съгласно това той се разлага на повърхността на почвата за 3-4 месеца, а в почвата за 5-6 месеца. Не се допуска наличието на остатъчни количества от препарата във водата на рибарските водоеми.Полезни видове и ентомофаги:
Фенмедифамът има ниска токсичност за птици и пчели.Топлокръвни:
Слабо токсичен за топлокръвни животни.LD50 перорално за плъхове 750 мг/кг. Дразни кожата и лигавиците. Според други източници, LD50 перорално за плъхове > 8000 мг/кг. При еднократно приложение в стомаха има средна токсичност.LD50 за бели плъхове 750мг/кг. Резорбтивна на кожата токсичност и локално дразнещ ефект са незначителни.Симптоми на отравяне:
Лабораторни животни: депресия, рошава коса, кървава секреция от носа и очите, пареза на задните крайници, инспираторна диспнея. Човек. Клинична картина на остро отравяне: кашлица, ступор, замаяност, загуба на съзнание, затруднено дишане.Класове на опасност:
Препаратите на основата на фенмедифам принадлежат към класове на опасност 2 и 3 за хората и клас на опасност 3 за пчелите.
- ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
- ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
- Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.
Актуални и стари регистрации на активно вещество Фенмедифам и съответните препарати.
Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.