Активни вещества

Триадименол

  • Триадименол -  [(1RS,2RS;1RS,2SR)-1-(4-хлорофенокси)-3,3-диметил-1-(1Н-1,2,4-триазол-1-ил)бутан-2-ол] – активна съставка на пестициди, системни фунгициди. Принадлежи към класа на триазолите. Използва се за третиране на вегетиращи растения. Използва се в смеси с други активни съставки.

    Емпирична формула:  C14H18ClN3O2

    Химически клас:  Триазоли

    Препаративна форма:  6% концентрат на суспензия, 4,3% концентрат на емулсия

    Метод на проникване:  Системен фунгицид

    Ефект върху организмите:  Лечебен, защитен фунгицид, фумигант.

    Физико-химични характеристики:

    Кристално вещество. Има слаба характерна миризма. Слабо разтворим във вода, добре разтворим в пропанол и циклохексанол. Стабилен в неутрална, леко кисела и леко алкална среда. Съществува под формата на два диастереоизомера: триадименол I (по-активен) и II, които се образуват от триадимефон под въздействието на определени гъбички. Диастереоизомерите са в променливи пропорции. Устойчив на хидролиза. Веществото е устойчиво на фотолиза.

    Физически характеристики:

    • молекулно тегло – 295.8;
    • точка на топене – 112°C
    • налягане на парите (при 20 °C) – 4-6•10 -4 MPa
    • разтворимостта във вода е 120 mg/l при 20°C

    Въздействие върху вредните организми:

    Лесно прониква с транспирационен ток от третирани семена в разсад и може да предпази растенията за дълго време (седмици) от увреждане от брашнеста мана (с различен биологичен и екологичен произход) и частично ръжда . Защитният системен ефект срещу брашнеста мана и ръжда е 4–8 дни при експерименти. Активността намалява при хладно и влажно време Един от недостатъците на активното вещество е ниската му ефективност срещу кореново гниене и фузарим. Поради дълготрайния си ефект триадименолът е най-подходящ за зимни култури.

    Механизъм на действие:

    Продуктите на биосинтезата на терпеноиди се измества към фитохормоните - абсцицинова киселина, гиберелин, цитокинин. Крайната проява на това действие зависи от динамичния баланс, който се постига от хормоните в отделните етапи на развитие и растеж. Триадименолът, подобно на триадимефон и имазалил , има висока активност в газовата фаза и в тази форма може да се използва в борбата срещу листни инфекции в оранжерийни култури. Триадименол, подобно на триадимефон , в допълнение към забавящия си ефект, има цитокининова активност - способността да забавя стареенето. Растенията, третирани с тези вещества, са по-компактни и по-ниски от контролите, с по-тъмно оцветена и по-дебела зелена зеленина и високи нива на ксантофил, каротеноиди, хлорофил и нуклеинови киселини. В допълнение, триадименолът (като триадимефон ) повишава антистресовите свойства, устойчивостта на суша и замръзване и предпазва от увреждане на озона.

    Приложение:

    Регистрирани лекарства на базата на спироксамин , тебуконазол и триадименол са разрешени за употреба срещу болести по пролетна и зимна пшеница (различни видове ръжда , фузариоза , септориоза , хелминтоспориоза , брашнеста мана ), пролетен и зимен ечемик (различни видове ръжда ). брашнеста мана , петна по листата, фузариоза, септориоза , ринхоспориоза , чупливост на стъблата ), зимна ръж ( септориоза , кафява ръжда , хелминтоспориоза , фузариоза ), захарно цвекло ( фомоза , церкоспора , брашнеста мана).

    Фитотоксичност:

    Триадименолът има ясно изразен забавящ ефект, който се проявява в инхибирането на растежа на растенията, по-специално на пшеницата. Преди това смесени препарати, съдържащи триадименол, се използват за предсеитбена обработка на семена . При засяване на третирани зърнени семена в суха почва полевата им кълняемост намалява. Семената, които се третират с комбинирани препарати на базата на триадименол, трябва да имат висока кълняема енергия и полска кълняемост. Съдържанието на влага в семената трябва да бъде под 16%.

    Токсикологични свойства и характеристики:

    Средно опасен за екосистемите и човека.

    Полезни видове и ентомофаги:

    Ниска токсичност за пчели и други полезни насекоми. Нетоксичен за водорасли и земни червеи.

    Топлокръвни:

    Умерено токсичен за топлокръвни животни ( LD 50 за плъхове – 1105–1161 мг/кг). Не дразни кожата. При хранене с храна в доза от 125 мг/кг храна в продължение на две години не са открити отрицателни ефекти при плъхове и мишки.

    В почвата:

    Бавно се разгражда (период на полуразпад 110–375 дни).

    Класове на опасност:

    Препаратите на основата на триадименол принадлежат към клас на опасност 2 за хората и клас на опасност 3 за пчелите.  
    • ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
    • ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
    • Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.

    Актуални и стари регистрации на активно вещество Триадименол и съответните препарати.

    Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.