Активни вещества
Римсулфурон
Римсулфурон - [1-(4,6-диметоксипиримидин-2-ил)-3-(3-етилсулфонил-2-пиридилсулфонил) урея] – активни съставки на пестициди (хербициди). Има системно действие. Препоръчва се за борба с тревни и широколистни плевели в царевични посеви
Емпирична формула: C14H17N5O7S2
Химически клас: Уреи, сулфонилуреи
Препаративна форма: 2,3% -50% вододиспергируеми гранули, 25% водоразтворим прах, 25%, 50% суха течлива суспензия
Метод на проникване: Хербицид, системен пестицид
Ефект върху организмите: Селективен хербицид, пестицид
Физикохимични характеристики:
Химически чист римсулфурон е бял кристален прах без мирис. Разтворим в органични разтворители. Стабилен при 55°C. Хидролизира във водни разтвориФизически характеристики:
- молекулно тегло – 431,4;
- точка на топене – 176–178°C, 88.1°C[6][7];
- налягане на парите (25°C) – 1,7•10-3 MPa;
- разтворимост във вода (25°C): 135 mg/l при pH 5; 5560 mg/l при pH 9; по други данни < 10 mg/l
Въздействие върху вредните организми
Римсулфурон има системен ефект. Той е активната съставка в хербицидите след поникване за контрол на треви и широколистни плевели в царевица, домати и картофи. Може да се използва в смесени препарати или комбинации с други хербициди[6][7]. Чувствителни към препарата са едногодишните плевели във фаза 1–4 лист, многогодишните – на височина 10–15 cm и във фаза розетка на белия трън. Добре абсорбиран от корените и листата, бързо се премества в меристемните тъкани.Механизъм на действие.
Римсулфурон е инхибитор на ацетолактат синтазата (ALS). Този ензим е отговорен за биосинтезата на разклонени аминокиселини (левцин, изолевцин, валин), необходими за успешния растеж и развитие на растенията До 2020 г. HRAC (Комитет за действие за устойчивост на хербициди) обозначаваше тази група хербициди с буквения код „B“. В момента както според класификацията на HRAC, така и според класификацията на WSSA (Weed Science Society of America) е група 2. Симптомите на увреждане са подобни на всички вещества с хербицидна активност, принадлежащи към химичния клас на сулфонилуреите.Подтиснати плевелни видове:
Лайка, просо, полски бодил, див овес, метличина, щир Лисича опашка, миша опашка Обикновена метла Многогодишни плевели Плява многоцветна Просо, Полска ряпа СоргоРезистентност:
Римсулфурон, както всички сулфонилурейни препарати, принадлежи към групата с висок риск поради възможността за образуване на резистентни плевелни биотопи. Плевелни видове, за които действително са установени случаи на образуване на устойчиви биотопи: Лисича опашка, миша опашка Обикновена метла Многогодишни плевели Плява многоцветна Просо, Полска ряпа СоргоФитотоксичност:
Римсулфурон няма фитотоксично действие върху царевица, картофи или домати. Това вещество е фитотоксично за други култивирани растения.Приложение:
В областта на растителната защита римсулфурон се използва като активна съставка в селективни хербициди. Препаратите с тази активна съставка могат да се използват във всяко сеитбообращение. Възможно е двукратно приложение, но с интервал между третиранията 10–20 дни.Препаратите на база Римсулфорон се използват срещу едногодишни и многогодишни двусемеделни и житни плевели (включително едногодишни двусемеделни растения, които са устойчиви на 2M-4X и 2,4-D в царевични насаждения.Токсикологични свойства и характеристики:
В почвата римсулфуронът бързо се разлага, претърпява не само хидролиза, но и микробиологично разграждане. Полуживотът (в лабораторни условия) е 10-20 дни. Съединението е стабилно в неутрална среда, но се разлага в кисели и алкални почви. В кисела и алкална почва се разлага по-бързо, при неутрално pH е по-стабилен. Не прониква в подпочвените води. DT50 в почвата - 11 (6...18) дни, DT90 в почвата - 46 (19...59) дни. Основният метаболит е N-[(3-етилсулфонил)-пиридин-2-ил]-4,6-диметокси-2-аминопиримидин. В устойчиви растения римсулфуронът претърпява бързо разграждане до нетоксични компонентиПолезни видове и ентомофаги:
Безопасен за пчели и други полезни насекоми. Римсулфурон е ниско опасно съединение. LD50 за плъхове е повече от 5000 мг/кг. Не предизвиква зачервяване на кожата, леко дразни лигавицата на очите. Не проявява мутагенни или тератогенни свойства. Симптоми на отравяне. Клинична картина на остро отравяне: леко дразнене на лигавицата на очите и носа, инхибиране на двигателната активност.Класове на опасност:
Препаратите на основата на римсулфурон се класифицират като 3 клас на опасност за хората и 3 клас на опасност за пчелите.
- ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС.ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
- ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС.ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
- Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.
Актуални и стари регистрации на активно вещество Римсулфурон и съответните препарати.
Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.