Активни вещества

Пропамокарб хидрохлорид

  • Пропамокарб хидрохлорид -  [пропил 3-(диметиламино)пропилкарбамат, хидрохлорид] е активната съставка на пестициди (фунгициди), използвани за борба с различни заболявания на тютюна, зеленчуците и декоративните култури. Активното вещество е включено в някои смесени препарати.

    Емпирична формула:  C9H21ClN2O2

    Химически клас:  Карбамати

    Препаративна форма:  37,5%, 62,5% суспензия концентрат

    Метод на проникване:  Системен фунгицид

    Ефект върху организмите:  Защитен фунгицид.

    Физико-химични характеристики:

    Безцветни кристали. Хигроскопичен, разтворимост във вода е повече от 70%. Няма мирис. Пропамокарб хидрохлорид е стабилен при нормални условия на съхранение и не се хидролизира във воден разтвор при различни температури и pH. Устойчив на окисляване при температури от 25 до 400°C.

    Физически характеристики:

    молекулно тегло – 224.73; точка на топене – 45–55°С; парно налягане: при 25 °C – 800 mPa; при 20°C – 3.85•10 -2 MPa разтворимост във вода (25°C) 8–67 g/m3. dm.

    Въздействие върху вредните организми:

    Пропамокарб хидрохлорид прониква през кореновата система и се движи в акропетална посока, като се сорбира частично от листата. Периодът на защитно действие е 7–14 дни. Препаратите на базата на пропамокарб хидрохлорид имат положителен ефект върху растежните процеси и микробната колонизация на разсад от краставици. Влияят положително върху устойчивостта им към болести, стимулират развитието на корените и надземните части на растенията [1] .

    Механизъм на действие:

    Веществото има фунгистатично действие върху спорите на много почвени гъби. Устойчиви видове . Селективно срещу фикомицети от родовете Aphanomyces , Bremia, Peronospora , Phytophthora , Pseudoperonospora , Pythium .

    Приложение:

    Допуска се двукратна обработка с изчакване 3 дни с внимателно оросяване на набраните плодове.

    Регистрирани лекарства на базата на

    • пропамокарб хидрохлорид е одобрен за употреба срещу болести по краставици на открито (Pseudoperonospora cubensis)
    • пропамокарб и фосетил са одобрени за употреба срещу болести по краставици в защитена почва ( кореново и базално гниене , мана ), домати в защитена почва (кореново и базално гниене , мана по картофи );
    • флуопиколид и пропамокарб хидрохлорид са одобрени за употреба срещу болести по картофите ( мана по картофи ).

    Фитотоксичност:

    Не е фитоциден, но някои сортове могат да бъдат чувствителни.

    Токсикологични свойства и характеристики:

    Ентомофаги и полезни видове:

    Безопасен за пчели и други опрашители. Не е токсичен за енкарзия. Не повлиява негативно ендофитите и везикуларно-арбускуларната микориза.

    Топлокръвни:

    Ниска токсичност, орална LD ​​50 за плъхове 2–8,55 г/кг, мишки – 2,65 г/кг. Не са открити отрицателни ефекти при хранене на плъхове и мишки в продължение на 2 години в доза съответно 40 и 50 мг/кг храна дневно. Според други литературни данни LD 50 за плъхове е 2000–2900 мг/кг.

    В почвата:

    При нанасяне върху почвата се адсорбира от органични вещества и е активен 60 дни. Разрушава се под въздействието на почвените микроорганизми и в кисели почви. Остатъчните количества се определят от газов течнокристален детектор с пламъчно-йонен детектор, а продуктът се анализира чрез потенциометрично титруване с перхлорна киселина в неводна среда.

    Класове на опасност:

    Препаратите на основата на пропамокарб и пропамокарб хидрохлорид принадлежат към клас на опасност 3 за хората и клас на опасност 3 за пчелите.  
    • ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
    • ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
    • Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.

    Актуални и стари регистрации на активно вещество Пропамокарб хидрохлорид и съответните препарати.

    Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.