Активни вещества

Пиримифос - метил

  • Пиримифос - метил -  [- О,О-диметил-О-(2-диетиламино-6-метилпиримидил-4)-тиофосфат] е активната съставка на инсектициди, одобрени за употреба в зърнопреработвателни и хранителни предприятия за контрол на вредители по зърнените култури.

    Емпирична формула:  C11H20N3O3PS

    Химически клас:  Органофосфорни съединения.

    Препаративна форма:  5% течност, 40%, 45%, 50% емулсионен концентрат.

    Метод на проникване:  Акарицид, контактно-чревен, системен инсектицид, фумигант.

    Физични и химични свойства:

    Според структурата на структурната формула пиримифос-метилът може да бъде класифициран в следните химични класове: аминопиримидини , органофосфорни съединения. В класификацията на IRAC пиримифос-метилът се счита за органофосфорно съединение. Техническият препарат на пиримифос-метил е кафява течност със специфична миризма. Чистият пирифос-метил е сламенокафява или светлокафява течност с лека летливост. Практически неразтворим във вода, силно разтворим в много органични разтворители. Нестабилен в кисела и алкална среда (разрушава се до нетоксични продукти).

    Физически характеристики:

    • молекулно тегло – 305,4;
    • налягане на парите – 1,10 -4 при 30 °C
    • точка на топене 15–18°C
    В среда, близка до неутрална ( рН 8), органофосфорните съединения са стабилни, но пирифос-метил е изключение. В присъствието на киселини и основи той претърпява хидролиза, въпреки че е много стабилен в неутрална среда.

    Въздействие върху вредните организми:

    Пиримифос - метил е съединение с контактна инсектицидна и акарицидна активност, което има фумигиращ и дълбок ефект.

    Механизъм на действие:

    Според класификацията на IRAC пиримифос-метил принадлежи към група 1 – ацетилхолинестеразни (ACHE) инхибитори. Токсичността на пирифос-метил за насекоми и кърлежи се дължи на фосфорилирането на ацетилхолинестеразата, ензим, който играе значителна роля в предаването на нервните импулси . Аминопиримидиновите съединения с инсектицидна активност, които имат тиофосфатни токсофорни групи в своята структурна формула, по-специално пиримифос-метил, имат способността да деактивират ензима на нервната проводимост, ацетилхолинестераза (AChE), чрез прехвърляне на тези групи към активния център на ензима, хидрокси група.

    Симптоми на лезията:

    Пиримифос-метилът нарушава нормалното функциониране на нервната система на насекомите , което води до парализа и смърт на вредителите.

    Чувствителни видове:

    Листни въшки , дървеници , акари , кокциди , трипси ) и гризащи ( бръмбари и техните ларви , лепидоптери гъсеници ) вредители. Инсектицидите с активна съставка пиримифос-метил се препоръчват за борба с неприятелите по растенията . Видове от много семейства са чувствителни към това вещество , включително: Молци ,Хоботници , Черни бръмбари , Брашнени акари, мухи , хлебарки , месни мухи.

    Фитотоксичност:

    При препоръчителните разходни норми пиримифос-метил не оказва отрицателно въздействие върху растението.

    Приложение:

    Пиримифос-метил е активната съставка на инсектицидите, препоръчвани за борба с вредителите по запасите. Срещу вредители по запасите се извършва пръскане на разтоварени складове, оборудване на зърнопреработвателни и складови предприятия, територия на зърнопреработвателни предприятия и складови помещения, хранителни, семена и фуражни зърна. Инсектицидите с активна съставка пиримифос-метил са ефективни срещу всички основни вредители по растенията . При препоръчителни разходни норми препаратите не променят органолептичните свойства на преработените продукти. Поради фумигантния си ефект препаратите са много удобни за мъгла.

    Резервоарни смеси:

    Лекарствата могат да се използват в комбинация с биологични средства за борба с вредителите.

    Токсикологични характеристики:

    Пиримифос - метил е нискотоксично съединение за хора и бозайници. Може да издържи 11–15 седмици върху обработени повърхности на жилищни или складови помещения. Според данни от други източници, активното вещество изчезва в рамките на 2-3 дни след третиране от повърхността поради бързо изпаряване. Във вода остава токсичен за 6–11 седмици, изчезвайки от тази среда в резултат на изпаряване и фотолиза. Той е неактивен в почвата; неговият полуживот в различните почви варира в рамките на четири седмици.

    Токсичен ефект:

    Според критерия за орална токсичност пиримифос-метилът се класифицира като нискотоксично вещество . Опасен за риби, пчели, полезни насекоми, слабо токсичен за топлокръвни животни и хора .

    Симптоми на отравяне

    Има три етапа на отравяне с органофосфорни съединения и по-специално с пирифосметил:
    • първият е етапът на възбуда и съответства на лека степен на отравяне , проявяваща се с гадене, повръщане, коремна болка (спазми на гладката мускулатура), миоза, брадикардия;
    • във втория етап са възможни конвулсии;
    • на третия – развитие на кома, респираторна и сърдечна депресия, парализа.

    Класове на опасност:

    Пирифос-метил принадлежи към 2 клас на опасност за хората и 1 за пчелите.  
    • ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
    • ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
    • Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.

    Актуални и стари регистрации на активно вещество Пиримифос - метил и съответните препарати.

    Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.