Активни вещества

МЦПА

  • МЦПА -  [2-метил-4-хлорофеноксиоцетна киселина] – пестицид, хербицид. МЦПА е съкращение от английското пълно име на веществото - 2-methyl-4-chlorophenoxyacetic acid. МЦПА е основната активна съставка на много хербициди, популярни са и смесените препарати на негова основа.

    Химически клас: Арилоксиалканкарбоксилни киселини

    Препаративна форма: 35% водоразтворим концентрат, 30% емулсионен концентрат

    Метод на проникване: Системен хербицид

    Ефект върху организмите: Пестицид, хербицид.

    Физико-химични характеристики:

    Представлява бяло кристално вещество, има мирис на хлорокрезол и е без мирис. Техническият продукт съдържа до 0,3% хлорокрезол. В зависимост от метода на производство следи от 2-метилфеноксиоцетна киселина, 2-метил-4,6-дихлорофеноксиоцетна киселина и 2-метил-6-хлорфеноксиоцетна киселина могат да присъстват като примеси. Веществото е слабо разтворимо във вода, но добре разтворимо в етер, алкохол, бензол и други органични разтворители. Лекарството е стабилно при дългосрочно съхранение в разтвори и твърда форма.

    Физически характеристики:

    • Молекулно тегло 200,6;
    • Точка на топене 119-120.2°C;
    • Точка на топене на техническия продукт е 118-119°C;
    • Разтворимост във вода 0,15 g/100 g вода (при 25°C);
    • Разтворимост във вода 630 mg/l;
    • Константа на дисоциация 5,4•10 -4 .

    Въздействие върху вредните организми:

    Деривати на арилоксиалканкарбоксилни киселини, включително препаратите от МЦПА, принадлежат към групата на хербицидите с ауксиноподобно действие, тъй като имат много общо с естествените ауксини. Синтетичните ауксини, за разлика от естествените, не се поддават на ендогенна регулация и не губят активност при прекомерно доставяне на растенията. Последствието от това е прекомерна интензивност на клетъчното делене и повишени дихателни процеси, при които не се образува АТФ (разединяване на окислителното фосфорилиране), отслабване на доставката на хранителни вещества и изчерпване на въглехидратните резерви. Ефектът на хербицидите върху растенията се осъществява на ниво механизми на обмен на нуклеинови киселини, протеинов синтез и различни ензими.

    Механизъм на действие:

    Механизмите на действие на 2,4-Д и  МЦПА са почти идентични. Селективността на тяхното действие е свързана с натрупването на метаболитни продукти в плевелите, по-специално,азот(20 пъти повече от нормалното), докато в култивираните растения количеството на този елемент не се увеличава забележимо. Тези лекарства нарушават процеса на окислително фосфорилиране в плевелите. При двусемеделните интензивността на дишането се увеличава, генерираната енергия не се натрупва, а се губи. Последното кара растенията да губят аденозин трифосфорна киселина (АТФ), богато на енергия съединение. При пръскане с  2,4-Д и МЦПА, малки капки падат върху стъблата и листата. За да проявят фитотоксичен ефект, те трябва да преодолеят бариерите на защитната тъкан и да проникнат вътре в листата. Лекарствата могат да проникнат през устицата или кутикулата, която е пропусклива за липофилни и хидрофилни съединения поради наличието на микропори - ектодезма.

    Препаративни форми:

    Маслените разтвори, които имат разтваряща способност, проникват по-добре в кутикулата. Водоразтворими концентрати и така нататък. Те работят, когато растенията са достатъчно навлажнени, когато водата запълни микропорите на кутикулата. Клетъчните мембрани не са пречка за проникването на лекарството, както липофилните, така и хидрофилните вещества преминават добре през тях, а в младите листа, които имат по-тънки покривни тъкани и отворени устица, те проникват по-добре при благоприятно време.

    Срок за поява на ефекта:

    Ефектът на хербицидите върху чувствителните плевели се проявява доста бързо,за няколко часа растежът и други процеси се забавят или напълно спират.

    Симптоми на лезията:

    МЦПА веществата причиняват хипертрофирано делене на меристемните клетки, деформация на стъблата и листата и образуване на въздушни корени. Тъканите растат формално, растението се изкривява и растежът спира. В кореновата част се образуват удебеления, от които се появяват допълнителни корени. Младите корени умират. Наблюдават се и други морфологични промени. При плевелите, третирани с хербициди, интензивността на дишането се увеличава, процесът на фотосинтеза се забавя в резултат на разрушаването на хлорофила, сложните органични вещества - протеини, нишесте, инулин - претърпяват хидролитично разлагане, процесите на синтез са отслабени, съдържанието на мобилни форми на въглехидрати и захари се увеличава, а приемът на азот, фосфор и калий, синтезиращата дейност на кореновата система спира. В резултат на нарушения във водния метаболизъм растенията губят тургор и започват да изсъхват.

    Потиснати плевелни видове:

    Унищожава следните плевелни видове: овчарска торбичка, дива ряпа, полски синап. Значително са повредени обикновена обикновена елда, полски трън, щир.

    Резервоарни смеси:

    Препарати на базата на МЦПА (диметиламин + калиеви + натриеви соли, смес)може да се комбинира с бромоксинил и сулфонилуреи за увеличаване на спектъра на действие. Освен това лекарството може да се смесва с инсектициди, торове, фунгициди, ако сроковете за кандидатстване съвпадат. МЦПА(диметиламинова сол) се смесва добре и се комбинира с лекарства на базата на вещества от класа на сулфонилуреята, както и с бромоксинил, 2,4-Д, клопиралид, дикамба. Лекарството може да се смесва с повечето неалкални пестициди.

    Приложение:

    За постигане най-голяма ефективност при приложение, се препоръчва посевите да се третират с препарата при 16-20°C, при 18-30°C. Температурата е решаващият фактор, който отслабва или засилва ефекта на хербицидите оттази група. Деривати на  2,4-Д и МЦПА не са ефективни при 4-5°C, тъй като физиологичните процеси в растенията са изключително бавни, а при 10-15°C са отслабени. Най-висока активност на хербицидите се наблюдава през периода, когато растенията са в оптимални условия за развитие - метаболизмът е интензивен, продуктите на фотосинтезата преминават от листата към корените и стъблата.

    Използвани активни съставки:

    хербициди на базата на МЦПА и:

    • (диметиламин + калиеви + натриеви соли, смес)
    • (диметиламинова сол)
    • (калиеви + натриеви соли)
    Смесени препарати на базата на МЦПА и пиклорам (диметилетаноламинови соли), те се използват срещу пълзящи горчиви и други злонамерени двусемеделни плевели в угарите и площите, предназначени за сеитба на зърнени култури.

    Фитотоксичност:

    Използване на максимални дози от лекарството на базата МЦПА (диметиламин + калиеви + натриеви соли, смес)при определени култури (лен, картофи, грах), вегетативните растения могат да получат слаби отрицателни прояви на хербицидна активност веднага след третиране.

    Токсикологични свойства и характеристики:

    В почвата:

    Разграждат се бързо. Време на полуразпад – 14 дни – 1 месец, 4-6 седмици. По време на суша - два до три месеца.

    В растенията:

    MCPA е идентичен 2,4-Д. Веществото също произвежда конюганти с отпадъчни продукти от организми.

    Полезни видове и ентомофаги:

    Имат ниска токсичност за пчели, птици и диви животни.

    Топлокръвни:

    Съединенията могат да навлязат в тялото на топлокръвни животни и хора през дихателната система, стомашно-чревния тракт и кожата. Лекарствата имат изразена кожна резорбция, причиняват промени в кожата и лигавиците.

    Човек:

    Веществото е средно опасно за хората и има изразено кожно-резорбтивно действие. Случайното поглъщане на 22 g MCPA калиева сол (300 mg/kg) причинява смърт след 20 часа. При патоморфологичното изследване на починалия са установени увеличено сърце, бледост на миокарда, венозен застой и мастна дегенерация на черния дроб с огнища на некроза. Във вътрешните органи (черен дроб,мозък, стомах), както и значителни количества хербицид са открити в кръвта и урината.

    Симптоми на отравяне:

    Клиничната картина на отравянето при навлизане през стомашно-чревния тракт се характеризира с лош дъх, напомнящ на карболова киселина, усещане за парене в устата и стомаха, гадене, повръщане и диария, цианоза на устните, върховете на пръстите, ушите и пристъпи на клонични -тонични конвулсии. Урината е оцветена в зелено. Ако се вземат предпазни мерки, не са открити забележими промени в здравословното състояние на работещите с хербицида.

    Класове на опасност:

    Препаратите на основата на MCPA принадлежат към клас на опасност 2 за хората и клас на опасност 3 за пчелите.  
    • ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
    • ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
    • Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.

    Актуални и стари регистрации на активно вещество МЦПА и съответните препарати.

    Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.