Активни вещества

Манкоцеб

  • Манкоцеб -  [Комплексно съединение на манганов етилен-N,N'-бис(дитиокарбамат), полимер с цинкова сол] е химично активна съставка на пестициди (фунгициди). Принадлежи към химичния клас на дитиокарбаматите, използвани в селското стопанство за борба с болестите по растенията.

    Емпирична формула:  C8H12MnN4S8Zn

    Химически клас:  Дитиокарбамати

    Препаративна форма:  40%, 60%, 64%, 75% вододиспергируеми гранули, 60%, 64%, 80% омокрящ се прах.

    Метод на проникване:  Контактен фунгицид

    Ефект върху организмите:  Защитен фунгицид.

    Физико-химични характеристики:

    Манкоцеб е комплекс от йони на цинк (2,5%), манган (18%) и етиленбисдитиокарбамат (62%). Сиво-жълт прах, разпада се без да се топи под ниско налягане на парата. Практически неразтворим във вода и повечето органични разтворители. Устойчив във външна среда. В разтвори образува стабилни хелатни съединения, които не могат да бъдат редуцирани. При нормални условия на съхранение е стабилен, но при повишени температури във влажна, алкална и кисела среда се разрушава. При 35°C месечните загуби са 0,2%. Съединението е термично стабилно и устойчиво на киселинна хидролиза. При алкални условия се разрушава бързо, времето на полуразпад в почвата е от 5 до 15 дни.

    Физически характеристики:

    • молекулно тегло – 271,3;
    • температура на разлагане – 138°C

    Въздействие върху вредните организми:

    Манкоцеб е защитен контактен фунгицид , който предотвратява инфекцията на селскостопанските култури от мана и питиум . Препаратите на базата на манкоцеб не могат да проникнат под кутикулата в растителната тъкан, поради което най-големият ефект от употребата му е отбелязан в ранните етапи на разпространение на инфекции. За осигуряване на дълготрайна и ефективна защита на посевите от болести са необходими голям брой третирания поради краткия защитен период на препарата.

    Механизъм на действие:

    Самият манкоцеб няма фунгицидна активност , но когато се разтвори във вода, той образува етилен бизизотиоцианат сулфид, който се превръща в етилен биизотиоцианат под въздействието на ултравиолетова светлина. И двете вещества засягат ензимните системи на гъбичките, които съдържат сулфхидрилни групи. Те нарушават около шест важни биохимични процеса в митохондриите и цитоплазмата на гъбичните клетки [12] . На първо място, това се отнася до ензимите на клетъчния енергиен метаболизъм, участващи в синтеза на АТФ [8] . В резултат на това узряването на спорите се инхибира и разпространението на гъбичната инфекция е значително отслабено. Манкоцеб инхибира метаболизма в гъбичните клетки, но не потиска биосинтезата на цитрат в спорите.

    Резистентност:

    Към днешна дата не са известни случаи на гъбични заболявания, които са развили резистентност към manoczeb. В допълнение, манкоцеб играе важна роля в редица антирезистентни програми, тъй като множеството цели минимизира риска от придобита резистентност към него. Комбинираната му употреба с монотаргетни лекарства потиска развитието на формите, които са успели да придобият резистентност към основния фунгицид . Вероятността от едновременна мутация на няколко гена, отговорни за различни цели на фунгицидното действие , е незначителна. Не може обаче да се изключи възможността за възникване на резистентност по друг механизъм – образуването на ензимни системи, способни да детоксикират активното вещество.

    Приложение:

    Манкоцеб може да се използва като ефективен заместител на бордолезовия разтвор.

    Регистрирани лекарства

    • на базата на манкоцеб, одобрен за употреба срещу болести по картофи, домати на открито ( картогфена мана , алтернария ), грозде ( мана );
    • на базата на манкоцеб и диметоморф срещу болести по картофите ( картофена мана , алтернария ); грозде ( мухъл ); краставица (мана );
    • на базата на манкоцеб и металаксил срещу болести по грозде ( мана ), домати на открито ( картофена мана , алтернария ), краставици на открито ( мана ) и др.
    • на базата на манкоцеб и мефеноксам срещу болести по картофи и домати ( картофена мана алтернария );
    • на базата на манкоцеб и цимоксанил срещу болести по картофи и домати ( картофена мана , алтернария ); грозде ( мана ).

    Резервоарни смеси:

    Манкоцеб е съвместим с повечето пестициди , но когато се смеси с някои емулсионни концентрати, той образува остатък, подобен на мехлем.

    Токсикологични свойства и характеристики

    Полезни видове и ентомофаги:

    Не е опасен за пчелите, безвреден за енкарзията, слабо токсичен за хищните насекоми от семейство листни въшки.

    Топлокръвни:

    Манкоцеб има ниска токсичност за топлокръвни животни и хора и има лек дразнещ ефект. Концентрираните разтвори дразнят лигавиците. Трябва да се избягва контакт на лекарството с кожата и особено с очите. LD 50 за плъхове – 6000 мг/кг.

    Класове на опасност:

    Препаратите на основата на манкоцеб се класифицират като 2 клас на опасност за хората и 3 клас на опасност за пчелите. Време за изчакване 20 дни.  
    • ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
    • ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
    • Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.

    Актуални и стари регистрации на активно вещество Манкоцеб и съответните препарати.

    Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.