Активни вещества
Дифеноконазол
Дифеноконазол - [цис, транс-3-хлоро-4[4-метил-2-(1Н-1,2,4-триазол-1-ил-метил)-1,3-диоксолан-2-ил-]фенил-4 -хлорофениловият етер е активен пестицид (фунгицид). След като пропълзях в селските райони, се натъкнах на широка гама от растителни патогени. Има положителен ефект върху растението и осигурява полагането на реколтата през следващата година.
Емпирична формула: C19H17Cl2N3O3
Химически клас: Дифенилови естери, триазоли
Препаративна форма: 3-9,2% концентрат за суспензия, 15-25% концентрат за емулсия
Метод на проникване: Контактен, системен фунгицид
Ефект върху организмите: Лечебен фунгицид, защитен, имунизиращ фунгицид.
Физико-химични характеристики:
Дифеноконазол е бяло кристално вещество. Свободно разтворим в повечето органични разтворители. Стабилен до 300°C. Смес от цис и транс изомери.Физически характеристики:
- молекулно тегло – 406.26;
- точка на топене – 78,6°C
- разтворимост във вода – 5 mg/l
- според разтворимостта във вода е 0,016 g/l (25°C).
Въздействие върху вредните организми:
Дифеноконазол е системен фунгицид и средство за защита на семената . Ефектът не зависи от метеорологичните условия, но при температури от 12 ° C и по-ниски ефективността на лекарството намалява. При пръскане дрогата се сорбира от листата, оказвайки имунизиращ , предпазен и лечебен ефект. Продължителността на действие на лекарството, използвано за профилактични цели срещу краста и брашнеста мана, е 6-7 дни, за терапевтични цели - 4-5 дни. Използва се и срещу широк спектър от фитопатогени от видовете Ascomycetes , Deuteromycetes и клас Basidiomycetes . В допълнение към лечебния си ефект, лекарството има положителен ефект върху растението (увеличава площта на листното острие, дължината на летораста и листата му с 1,2–1,6 пъти) и осигурява полагането на реколтата през следващата година. Дифеноконазол превъзхожда повечето лекарства в своя спектър на действие срещу фитопатогени , няма страничен забавящ ефект върху разсада и елиминира тяхното изтъняване. Усвояването на активното вещество от семената и кълновете става постепенно, фунгицидната активност на лекарството е стабилна през най-уязвимите фази на развитие на растенията в началото на вегетационния период. Има специфична активност срещу брашнеста мана, струпясване по ябълката и болести по костилковите плодове, както и срещу сърцевина, кореново гниене и плесен по семената.Проведени тестове:
Друга особеност на дифеноконазол е неговият нежен ефект върху култивираното растение. В поредица от тестове беше установено, че в сравнение с други вещества, при използване на продукта, покълването на семената се ускорява с два дни и разсадът се появява едновременно. Налице е и увеличаване на храстовидността и увеличаване на продуктивните стъбла при една и съща дължина на растенията, което значително улеснява беритбата. Третирането на семена с лекарството може да започне много преди сеитбата (третираните семена могат да се съхраняват от няколко месеца до една година). Въпреки че лекарството може да се използва за терапевтични цели, най-добри резултати се получават при профилактичната му употреба. Препоръчваме 2 пръскания преди цъфтежа и 2 след него, първото във фаза розови пъпки, последващите през 10-12 дни. Максималният брой третирания е не повече от 4. Последното пръскане да е не по-късно от 20 дни преди прибиране на реколтата.Механизъм на действие:
Дифеноконазолът прониква в растителната тъкан, напълно инхибира растежа на субкутикуларния мицел и намалява нивото на спорулация на патогена. При обработката на семенния материал той прониква дълбоко в семената и е в състояние да се разпространи във всички органи, докато растението расте.Приложение:
Регистрирани лекарства на базата на:
- дифеноконазол е одобрен за употреба в селскостопански и частни стопанства срещу болести по ябълкови дървета, круши ( струпясване , брашнеста мана ), захарно и фуражно цвекло ( церкоспороза , брашнеста мана , алтернариозна мана), картофи, домати на открито ( алтернариозна мана), цветя растения (брашнеста мана, сиво гниене ) и др.;
- дифеноконазол и мефеноксам : срещу болести по пролетната пшеница ( главня , плесен по семената , фузариозно кореново гниене , хелминтоспориозно кореново гниене, рехава главня , септориоза , питиумно кореново гниене ) и др.;
- дифеноконазол и пропиконазол : срещу болести по захарно цвекло, трапезно цвекло ( брашнеста мана , церкоспороза );
- дифеноконазол и ципроконазол : срещу болести по пролетна пшеница ( главня,, хелминтоспориозно и фузариозно кореново гниене , септориоза , плесен по семената ), зимна пшеница ( хелминтоспориозно кореново гниене, фузариозно кореново гниене , септориозна плесен по семената , кафява ръжда) и други.
Резервоарни смеси:
Комбинира се с всички препарати срещу неприятели ( инсектициди ), без да предизвиква образуване на мрежи по плодовете.Токсикологични свойства и характеристики:
Полезни видове:
Безопасен за пчелите. Нетоксичен за птици и земни червеи. Ниска токсичност за рибите.Топлокръвни:
Препаратите на базата на дифеноконазол за топлокръвни животни са нискотоксични ( LD 50 за плъхове – 1453 мг/кг). Не дразни кожата и лигавиците на очите.В почвата :
Веществото практически не се движи в почвата. Проучване на динамиката на токсиканта показа, че през първите две години от лечението с лекарството "Скор" на базата на дифеноконазол, неговите остатъчни количества в почвата не са отбелязани след три дни. След три години на подобна система за защита на градината, остатъчни количества от лекарството (не надвишаващи приблизителните допустими концентрации на ODC ) присъстват в продължение на 14 дни. При по-нататъшно проучване периодът на пълно разпадане се увеличава до 21-24 дни след последното четвърто третиране. След 6 години остатъчни количества от препарата под формата на „следи” присъстват на повърхността на почвата преди прибиране на реколтата, т.е. през целия вегетационен период.В продуктите .:
При изследване на динамиката на съдържанието на лекарството в ябълковите плодове се установява, че след четири третирания с фунгицид в деня на третиране (след 5 часа) се установяват 1,85–2,06 мг/кг дифеноконазол, на 7-ия ден – 0,52 –0,54 мг/кг, на 14-ия ден – 0,06–0,08 мг/кг (20–40% под максимално допустимото ниво). На 28-ия ден, след 4 третирания, в тестовите проби са открити остатъци от лекарството в количество 0,005 мг/кг. При беритбата не са открити остатъчни количества от ксенобиотика.Класове на опасност:
Препаратите на основата на дифеноконазол принадлежат към 3 клас на опасност за хората и 3 клас на опасност за пчелите.
- ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
- ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
- Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.
Актуални и стари регистрации на активно вещество Дифеноконазол и съответните препарати.
Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.