Активни вещества
Дикамба
Дикамба - [3,6-дихлоро-о-анизова киселина (2-метокси-3,6-дихлоробензоена киселина)] е пестицид, системен хербицид. Влиза в състава на няколко комбинирани лекарства, рядко се използва в чиста форма. Използва се като селективен хербицид за унищожаване на многогодишни коренови плевели.
Емпирична формула: С8Н6С12О3
Химически клас: Други вещества
Препаративна форма: 54-65,9% 8,85-36,8% водно-гликолов разтвор Вододиспергируеми гранули
Метод на проникване: Системен хербицид
Ефект върху организмите: Пестицид, хербицид.
Физико-химични характеристики:
Дикамба е бяло кристално вещество. Той е силно разтворим в органични разтворители, но слабо разтворим във вода. Устойчив на киселини и основи. Техническият препарат (83 и 87% активна съставка) е златисто-кафяв кристален прах. Съдържа 13-17% примеси с преобладаване на 2-метокси-3,5-дихлоробензоена киселина. Солите на дикамба с алкални метали и органични основи са силно разтворими във вода.Физически характеристики:
- Молекулно тегло 221,1;
- Точка на топене 114-116°C;
- Разтворимост във вода 4.5 g/l, 6.5 g/l;
- Температура на топене техн. лекарство 112-114°С;
- Парно налягане 4,5 10 -3 Pa (3,4 10 -5 mmHg) (25 °C);
- Разлага се при 200 °C.
Въздействие върху вредните организми
Дикамба е листен и почвен хербицид. Потиска устойчивите на MCPA и 2,4-D плевели. Използва се за борба с многогодишни кореноплодни плевели. По отношение на хербицидната активност дикамба е подобна на 2,3,6-трихлорбензоената киселина, но е малко по-добра по сила.Механизъм на действие:
Дикамба може да се класифицира като хербицид с ауксиноподобно действие. Неговият ефект се проявява в увеличаване на скоростта на синтеза на РНК и нейната концентрация, ускоряване на синтеза на липиди и протеини, увеличаване на разтегливостта на мембраните и растежа на клетките по дължина. Дикамба, подобно на други производни на хлоробензоената киселина, се характеризира с подвижност в растенията. Прониквайки през листата в растенията, той бързо се премества в кореновата система. Движи се по флоема и ксилема, като се натрупва главно в нарастващите върхове. От корените малко количество от лекарството може да премине в околната среда. При третиране на корените той не се натрупва в тях, а се придвижва към горните части на растението. Възможно е хербицидът да се преразпредели от зрели листа и да се концентрира в млади листа, откъдето пренасянето му значително се забавя. При зърнени култури, устойчиви на лекарства, хербицидът, равномерно разпределен в растението, се унищожава доста бързо. По-голямата част от него се освобождава в околната среда от кореновата система. Зърнените култури във фаза братене са нечувствителни към това съединение.Симптоми на увреждане:
Външните признаци на увреждане на дикамба включват удължаване на стъблото, извиване и увяхване на листата и след това умиране.Потиснати плевелни видове:
Хербицидът унищожава полския синап, обикновената горчица и други многогодишни кореноплодни плевели в неземеделските земи В по-малки дози хербицидът се използва за пръскане на вегетативни плевели (лютиче, обикновена трева, киселец, невен) през пролетта на сенокосите и през есента на пасищата. Лекарството в по-високи дози има ефект върху многогодишните плевели: пълзящи горчиви треви, амброзия, полски бодил и други растения, така че те могат да се пръскат в районите на разпространение, както и в пасища и ливади, в райони без култивирани растения .Устойчиви плевелни видове:
Всички житни растения, както култивирани, така и плевели, са устойчиви на дикамба във фаза братене.Приложение:
Използва се като селективен хербицид за борба с многогодишни кореноплодни плевели и плевели, устойчиви на MCPA и 2,4-D. В доза 0,15-0,5 кг/дка се добавя към 2,4-D и MCPA за обработка на зърнени култури (фаза братене). Използва се в количество 1,5-2 кг/ха за пръскане на сенокоси 40 дни преди прибиране на реколтата. В норма 6-40 кг/ха се използва върху необработваеми земи, в площи с синап и др. Освен това препарати на базата на дикамба се препоръчват за борба с храстовата растителност в пасища, ливади и неземеделски земи.Регистрирани лекарства на базата на:
- дикамба и метсулфурон-метил одобрен за използване на против едногодишни и многогодишни двусемеделни плевели в посеви от овес, пшеница и ечемик, ръж;
- дикамба и метсулфурон-метил (диметилетаноламинови соли) срещу двусемеделни плевели в зимни посеви от ечемик, ръж и пшеница;
- дикамба ,никосулфурон и римсулфурон срещу двусемеделни и житни плевели в царевични насаждения;
- дикамба ,пиклорама и клопиралид (диметилетаноламинови соли)срещу пълзяща горчивка и други злонамерени двусемеделни плевели в угарите, както и в неземеделски земи, нападнати от пълзяща горчивка;
- дикамба и хлорсулфурон (соли на диметиламин и диметилетаноламин) в селскостопански и частни стопанства срещу двусемеделни плевели в култури от зимен и пролетен ечемик, зимна ръж, зимна и пролетна пшеница;
Резервоарни смеси:
Дикамба се включва в много комбинирани лекарства.Токсикологични свойства и характеристики:
В почвата:
Дикамба се движи нагоре и надолу в зависимост от движението на почвената влага. Подлежи на микробиологично разлагане, особено при влажност и високи температури. В кисели почви се влошава по-бавно, отколкото в алкални и неутрални почви. Смесен сMCPA,2,4-Dсе разлага в почвата в рамките на няколко седмици. Според данните той се разлага в почвата от 2 до 8 месеца или повече, според времето на полуразпад от по-малко от 14 дни. Според други данни той се разрушава сравнително бързо в почвата. По-добре се абсорбира в почви, които са богати на органични вещества.В растенията:
Остатъци от дикамба в зелената маса на пшеница и овес на ниво 0,1 mмг/кг се откриват 16-24 дни след третиране при доза 1,12 кг/ха. Не са открити остатъци от веществото в зрял овес (стъбла, корени, листа, зърно и слама). Дикамба може да се екскретира в кравето мляко и променя органолептичните свойства на водата, придавайки й специфична, неясна миризма и характерен стипчиво-горчив вкус. Миризмата във водата се задържа 12 дни. Праговата концентрация за въздействие върху санитарния режим на водоема е 150 мг/л. Забранява се пашата на добитък в третираните площи и подхранването на трева от тези площи.Полезни видове и ентомофаги:
Лекарството е слабо токсично за риби и пчели.Топлокръвни:
Веществото има ниска токсичност за топлокръвни животни.LD50 за различни животни 1200-3000 мг/кг. .LD50 за плъхове 1000-1100 мг/кг. Акумулативните свойства са слабо изразени. Образува нискотоксични метаболити (3,6-дихлоросалицилова киселина,LD50 1440 мг/кг; 3,6-дихлоро-5-окс-2-метоксибензоена киселина, LD50 4200 мг/кг). Доза от 2 г/кг не причинява смърт при животни. При хранене на бели плъхове и кучета с храна, съдържаща активни съставки в продължение на две години. в количества от 250 и 500 мг/кг не се наблюдават промени в състоянието на животните и появата на тумори, както и възпроизвеждането на следващото поколение плъхове. Когато радиоактивното лекарство се прилага перорално на плъхове и кучета, се установява, че то бързо се екскретира непроменено в урината.Симптоми на отравяне:
Хроничното отравяне е придружено от промени в окислително-редукционните процеси, инхибиране на активността на холинестеразата, нарушаване на условната рефлексна активност с преобладаване на инхибиторните процеси. Клинична картина на остро отравяне при животни: депресия, пареза на крайниците и нарушена координация на движенията. Смъртта настъпва на първия или втория ден. При оцелелите животни външните признаци на интоксикация изчезват на втория или третия ден.Класове на опасност:
Препаратите на базата на дикамба се класифицират като 3 клас на опасност за хората и 3 клас на опасност за пчелите.
- ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
- ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
- Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.
Актуални и стари регистрации на активно вещество Дикамба и съответните препарати.
Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.