Активни вещества
Делтаметрин
Делтаметрин - [(S)-L-циано-3-феноксибензил (1R,3R)-3-(2,2-дибромовинил)-2,2-диметилциклопропанкарбоксилат] е активната съставка на пестициди (инсектициди), използвани в селското стопанство и частни домашни парцели, както и в практиката на медицинска, санитарна и битова дезинсекция за борба с вредни и синантропни насекоми.
Емпирична формула: С22Н19Br2NO3
Химически клас: Пиретроиди
Препаративна форма: 25% водоразтворими гранули, 0,05% гел, 2,5%, 5%, 10% концентрат на емулсия, 1% маслена дисперсия, 0,025% прах (прах), 5% концентрат на суспензия.
Метод на проникване: Ентеричен, контактен инсектицид
Ефект върху организмите: Контактно-чревен инсектицид.
Физични и химични свойства:
В сравнение с други пиретроиди, радикалите на делтаметрин в общата формула са представени от бромни атоми. Активното вещество съдържа само 1 изомер от осем възможни, но той е този, който определя инсектицидните свойства. Останалите изомери са отстранени от техническия продукт. Това обуславя високата инсектицидна активност на препаратите на основата на делтаметрин. Техническият делтаметрин е бял кристален прах без мирис. Емулгира добре във вода, но е практически неразтворим в нея, разтворим в органични разтворители (етилов алкохол, ацетон), умерено разтворим в ксилен, бензен и други ароматни разтворители, слабо в керосин. Стабилен на светло. Има леко кисела реакция. Тъй като делтаметринът е разтворим в минерални и растителни масла, но практически неразтворим във вода, когато се въвежда в тялото в маслени разтвори, той е токсичен, а когато се използва под формата на водни суспензии, той е нетоксичен.Физически характеристики:
- молекулно тегло – 505,2;
- летлив;
- точка на топене – 98–101°С;
- неразтворим във вода;
- пламна температура – 42°C (но техническият продукт издържа на нагряване до 40°C в продължение на 6 месеца).
Въздействие върху вредните организми:
Делтаметринът е съединение с инсектицидни свойства, ефект на контактно-чревно отравяне и висока първоначална токсичност. Отбелязва се, че токсичността на делтаметрина за колорадския бръмбар е 2000 пъти по-голяма от тази на хлорофоса и с порядък по-висока от тази на циперметрина. Има репелентни свойства. Поради високата си липофилност дъждът не влияе върху ефективността на лечението.Механизъм на действие:
Според класификацията на IRAC делтаметринът принадлежи към група 3, тъй като според механизма на действие върху вредителите е модулатор на натриевия канал.Симптоми на лезията:
Отравянето се проявява в силна възбуда и увреждане на двигателните центрове. Третираните насекоми първо повишават двигателната си активност, след това координацията им се нарушава, а следващите етапи са парализа и смърт.Чувствителни видове:
Инсектицидите с активна съставка делтаметрин са ефективни срещу широк спектър от видове вредители, принадлежащи към различни разреди: Hymenoptera ,Diptera , Orthoptera , Lepidoptera. Изопзва се и срещу листни въшки, трипси. Род Хлебни бръмбари , Житни мухи , Листни бръмбари , включително групите Хлебни бълхи , Цвеклови бълхи , Кръстоцветни. бълхи , ленени бълхи. Семейство Хоботници, молци Листозавивачки, скакалци и цикади.Фитотоксичност:
Делтаметрин в концентрация 0,01% изгаря младите листа на брюкселското зеле. При изследване на биохимичните процеси при отглеждане на боб е установено, че делтаметрин в концентрация 0,00175% намалява натрупването на общ и протеинов азот в листата за 50 дни след третиране и влияе върху синтеза на аскорбинова киселина.Приложение:
Делтаметринът се използва в областта на растителната защита, както и за целите на медицинската, санитарната и битовата дезинсекция като активна съставка на инсектициди.В селското стопанство:
Инсектицидите с активна съставка делтаметрин в еднокомпонентен състав и в смес с други активни съставки (фенитротион, тиаклоприд) са разрешени за употреба срещу смучещи и гризещи насекоми: вредители по пшеницата (насекоми, пиявици, листни въшки, трипси, житни бръмбари). , житни мухи, памукова бълха, ечемик (зимна трева, бълха, житна муха), картофи (колорадски бръмбар), захарно цвекло (ливаден молец, цвеклова бълха, дървеница), рапица (рапичен цветен бръмбар. За целите на медицинска, санитарна и битова дезинсекция Препарати с активно вещество делтаметрин се използват за унищожаване на пълзящи ( хлебарки ) и летящи насекоми ( мухи , комари ) в общински обекти, заведения за обществено хранене и транспорт.Токсикологични свойства и характеристики:
Делтаметринът е силно токсичен за пчели, насекоми, топлокръвни животни и хора ( LD 50 за плъхове 128–138 мг/кг; за мишки 33–44 mg/kg). Кожна токсичност за зайци 2000 мг/кг. Силно токсичен за рибите. Кумулативните свойства не са изразени, слаб алерген. Отбелязани са ембриотоксични ефекти. Делтаметринът има малка устойчивост в околната среда. При правилна употреба остатъчните количества от активното вещество не се натрупват в почвата и не се откриват в растенията. Проучване на разграждането на пиретроидите в различни почви показа, че делтаметринът е най-стабилен, особено в почви, богати на органични вещества. Сравнително трудно се разлага, тъй като съдържа дибромовинилова група в киселинната част на молекулата, която е доста трудна за хидролизиране и окисляване.Устойчивост на делтаметрин в стерилизирани и естествени почви - оставащо количество 8 седмици след третиране:
- минерална почва
- стерилизирани – 97%;
- натурален – 52%;
- органична почва
- стерилизирани –106%;
- натурален – 74%.
Токсичен ефект:
При определяне на токсичността на делтаметрин беше установено, че лекарствата, съдържащи това активно вещество, принадлежат към третия клас по отношение на степента на опасност, т.е. те могат да бъдат широко използвани, ако се спазват съответните разпоредби. Когато се използва в препоръчителните схеми и дози, делтаметринът няма токсичен ефект върху организма на говедата, не се натрупва в органи и тъкани и не се екскретира в млякото на третираните животни. Според други данни делтаметринът се отлага предимно в мастната тъкан. От 0,4 до 0,7% от перорално приложената доза се екскретира в животинското мляко. Пиретроидите се откриват в млякото за 3-5 дни след прилагане на еднократна доза, а в мазнините за 14 или повече дни.Симптоми на отравяне:
Делтаметринът дразни кожата и лигавиците; многократното приложение води до незарастващи рани. Делтаметринът принадлежи към синтетичните пиретроиди тип 2 – цианопиретроиди. Характерни особености на техния невротоксичен ефект са слюноотделяне, гърчове и хореатоза. Отбелязани са следните клинични признаци на остро отравяне на говеда с пиретроиди, съдържащи CN група (делтаметрин) : депресия, отказ от храна, повишена телесна температура (41,5–42 ° C), изразена жълтеникавост на видимите лигавици, затруднено уриниране с цвят урина от череша до кафяво. Млечността на млечните крави рязко намалява, млякото на болните крави придобива орехово-жълт цвят. Когато лекарствата се приемат перорално, първо се отбелязва възбуда, а след това депресия, тремор, намалена кожна и нервно-рефлексна възбудимост и парализа. При несмъртоносни дози клиничните симптоми изчезват в рамките на 7–14 дни.Остро отравяне:
При хората се проявява, както следва: атаксия, повишено слюноотделяне, намалена активност и конвулсии. При първите признаци на остро отравяне трябва да спрете работа, да напуснете зоната на въздействие на активното вещество, когато сваляте личните предпазни средства и облеклото, трябва да избягвате попадането на лекарството върху кожата си и да потърсите медицинска помощ.- при вдишване на лекарството излезте на чист въздух;
- В случай на контакт с очите, изплакнете незабавно с чиста вода;
- при контакт с кожата, отстранете с памучна вата или кърпа, като по възможност избягвате грубо търкане, след което измийте с вода и сапун;
- ако лекарството попадне в тялото, изплакнете устата си с вода, изпийте водна суспензия с активен въглен (1 g на 1 kg телесно тегло). Не можете да предизвикате повръщане. Незабавно отидете на лекар.
- ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
- ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
- Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.
Актуални и стари регистрации на активно вещество Делтаметрин и съответните препарати.
Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.