Активни вещества
Глюфозинат амониум
Глюфозинат амониум - [амониев DL-хомоаланин-4-ил-(метил)-фосфинат] е пестицид, контактен неселективен хербицид и десикант от класа на фосфинотрицин. Използва се в борбата с житните плевели и за десикация на слънчоглед, рапица, соя, влакнодаен лен и други култури.
Емпирична формула: С5Н15N2О4Р
Химически клас: Други вещества
Препаративна форма: 15% воден разтвор
Метод на проникване: Контактен хербицид
Ефект върху организмите: Пестицид, хербицид, десикант.
Физични и химични свойства:
Глюфозинат амониум е модификация на метаболитния продукт на естествено срещащата се почвена гъба Streptomyces spp. Химическата му структура е близка до естествената аминокиселина глутамин. Глюфозинат амониум представлява кристали със специфична миризма. Разтворим в етанол, ацетон, хексан, етил ацетат, толуен. Стабилен при съхранение при нормални условия. Не се подлага на хидролиза в алкална и умерено кисела среда. Разгражда се доста бързо в почвата и водата - период на полуразпад във вода DT 50 = 2 - 30 дни, в почва DT 50 = 3 - 20 дни. Амониевият глуфозинат се разгражда в растенията и водата, за да образува 3-метилфосфинопропионова киселина.Физически характеристики:
- Молекулно тегло 198.2;
- Точка на топене 215°C;
- Парно налягане < 0,1 mPa (20°C);
- Разтворимост във вода 1370 g/l (20°C).
Въздействие върху вредните организми:
Глюфозинат амониум е контактен неселективен хербицид с ограничена системност. Движи се само вътре в третираните листа. Когато навлезе в растението, съединението се дисоциира, така че в клетките присъства само глуфозинатна свободна киселина (DL-хомоаланин-4-ил-(метил)-фосфинова киселина).Механизъм на действие:
Глюфозинат амониум блокира ензима глутамин синтетаза, което води до увеличаване на съдържанието на амоняк в растителните клетки. Клетките умират и фотосинтезата спира. При сушене на слънчоглед потиска развитието на сивото и бялото гниене и предотвратява образуването на склероции (фазата на зимуване на патогените).Приложение:
Регистрираните препарати на базата на амониев глюфозинат се използват за десикация на посеви от слънчоглед, рапица, рицин, влакнодаен лен, картофи, люцерна и ливадна детелина. В Италия, където амониевият глюфозинат беше разрешен за употреба до 2017 г., в допълнение към търговските култури се очаква да се използва в овощни градини (круши, ябълкови дървета, цитрусови плодове, маслини) и лозя. Използването на лекарството при подготовка на почвата за разсад и след редови култури е изключено. Съгласно методическите указания хербицидът се използва за унищожаване на житни и широколистни плевели в ягодоплодни храсти, угари, лозя, цитрусови и овощни култури в периода на активен растеж на плевелите чрез целенасочено пръскане, а също и при приложение преди поникване върху зеленчукови култури . В допълнение, съединението се използва за сушене на люцерна, слънчоглед, картофени върхове, рицин и сеникация на пролетна пшеница.Токсикологични свойства и характеристики:
Наскоро (данни от 2012 г.) се разглежда въпросът за безопасността на дългосрочната употреба на лекарства на базата на глюфозинат амониум. Това се дължи на въвеждането на пазара на генетично модифицирани линии селскостопански растения, които проявяват резистентност към този хербицид. Последицата от това беше увеличаване на мащаба на използването му и появата на устойчиви форми на плевели. Полуживотът на глюфозината е средно 3-20 дни.Полезни видове и ентомофаги:
Доказано е, че амониевият глюфозинат е токсичен за пеперуди и други полезни насекоми. Според други източници съединението е безопасно за пчелите и полезните насекоми. Амониевият глюфозинат е токсичен за ларвите на стриди, миди и дъгова пъстърва.Топлокръвни:
Глюфозинатът може да причини нарушения на храносмилателната, дихателната и нервната система, както и на развитието на плода при бозайници и хора. Според производителя Bayer Crop Science съществува риск от негативни ефекти на активното вещество върху репродуктивната система на мишките, но когато се използва в много високи дози. Тази оценка обаче не може да се прехвърли директно върху хората. Според други данни лекарството е нискорисково. LD 50 за плъхове 1620-2000 мг/кг.Симптоми на отравяне:
Клинична картина на остро отравяне: ефекти върху централната нервна система - депресия, загуба на равновесие, клонична мускулна контракция, както и сълзене и слюноотделяне. Няма противоотрова. Лечението е симптоматично.Класове на опасност:
Препаратите на базата на амониев глуфозинат са класифицирани като 3 клас на опасност за хората и 4 клас на опасност за пчелите.
- ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
- ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
- Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.
Актуални и стари регистрации на активно вещество Глюфозинат амониум и съответните препарати.
Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.