Активни вещества

Глифозат

  • Глифозат -  [N-(фосфонометил)-глицин] е пестицид, арборицид и хербицид с широк спектър на действие. Има избирателно и продължително действие и се използва за потискане на едногодишни и многогодишни плевели. Препоръчва се за използване в лозя, овощни градини, чаени плантации и цитрусови насаждения. Широко използван в полета, предназначени за засяване на различни култури. Глифозатът може да се използва в частни ферми.

    Емпирична формула: С3H8NO5Р

    Химически клас: Органофосфорни съединения

    Препаративна форма: 52,5% вододиспергируеми гранули, 0,88-54% воден разтвор

    Метод на проникване: Контактен, системен хербицид

    Ефект върху организмите: Пестицид, хербицид, десикант.

    Физико-химични характеристики:

    Глифозатът е бели кристали. Няма мирис. Разтворим във вода, слабо в органични разтворители. С органични основи образува соли, които са силно разтворими във вода. Водните разтвори на глифозатна сол с изопропиламин разяждат метала по време на съхранение, така че могат да се съхраняват само в пластмасови контейнери или в метални контейнери със специално антикорозионно покритие. За да се увеличи разтворимостта, глифозатът се превръща във форма на сол: етаноламин, калий, амоний, диметиламин или изопропиламин. Повечето от използваните препарати на базата на глифозат го съдържат като активна съставка.изопропил аминова сол.

    Физически характеристики:

    • Молекулно тегло 169.1;
    • Температура на разлагане 230°C;
    • Разтворимост на глифозат във вода (25°C) 12 g/l;
    • Налягането на парата е ниско - 7,5x10 -8 mmHg. (25°C).

    Въздействие върху вредните организми:

    Глифозатът се използва като системен хербицид и със селективно (с целенасочена обработка, без контакт с културата) действие за борба с едногодишни, многогодишни и житни плевели през вегетационния период. При едногодишните растения действието на хербицида се проявява след 2-4 дни, при многогодишните – след 7-10 дни и по-късно в зависимост от фазата на тяхното развитие. Облачното или хладно време забавя действието на веществото. Едногодишните плевели се потискат за 20 до 60 дни преди повторното израстване. Широколистните дървета са много по-чувствителни към глифозатните производни от иглолистните дървета (с изключение на лиственица). Твърдолистните дървета (бряст, клен, дъб) са по-стабилни от меколистните (елша, бреза, трепетлика). Брезата е по-чувствителна от трепетликата и елшата. Глифозатните препарати са силно токсични за треви и много двусемеделни растения. Действайки върху растенията чрез листата, те причиняват смъртта както на надземните, така и на подземните органи на плевелите. Поради факта, че глифозатът не се съхранява в почвата, в третираните площи живата почвена покривка се възстановява доста бързо (на 2-3-та година) в променен или обеднен състав. Тук са широко разпространени дивият розмарин, тлъстигата, момината сълза. Тези промени в състава на живата почвена покривка са положителни.

    Механизъм на действие:

    Глифозат е контактен хербицид, с частично системно действие и може да се движи от надземни към подземни органи. Предполага се, че глифозатът инхибира биосинтезата на фенилаланин, инхибира хлоризматната мутаза или префенат дехидратазата. Веднъж попаднал в почвата, хербицидът става биологично инертен в резултат на образуването на хелати с тежки метали, особено желязо, за разлика от дипиридиловите производни, които губят активност в почвата, сорбирайки се от почвените частици. Когато е изложен на плевели, хербицидът се абсорбира през листата и се движи в цялото растение. Предотвратяването на синтеза на аминокиселини от веществото води до смърт на растенията. Остатъците от лекарството могат да бъдат измити от растенията в почвата чрез утаяване. Корените на растенията не абсорбират глифозат от почвата.

    Симптоми на увреждане:

    Появата на светлозелен цвят и жълтеникавост в растенията. Обезцветяване на върховете, загуба на тургор. След това растението изсъхва.

    Потиснати плевелни видове:

    Магарешки бодил, глухарче, млечка, лютиче, лайка, пълзящо лютиче, трибулус и др. Глифозатът потиска не само многогодишните коренищни плевели, но и плевелите от напоителните системи - трева, тръстика и др. Към много чувствителните и чувствителни видове се отнасят: лисича опашка, коприва, полски бодил, обикновен риган, полска детелина, пълзяща метличина, метлица, обикновен бял равнец, ливадна власатка. Средно устойчиви и устойчиви са: полски бодил, обикновен пелин, жълт кантарион, репей, обикновена метличина.

    Резистентност:

    Изследването на биохимичния и генетичния характер на устойчивостта на растенията към определени класове химични съединения на хербицидите беше предпоставка за създаването на устойчиви на тях трансгенни растения. Най-голямо внимание в тези работи се обръща на нови високоактивни хербициди, които действат върху специфични ензими, които липсват в тялото на животните и хората. В резултат на това той е относително безопасен за тях (клас хербициди сулфонилуреи и имидозолинони, както и лекарства с преобладаващо контактно действие от групата на глифозатите). Чрез въвеждане само на един Roundap Ready ген, изолиран от почвен микроорганизъм (различни видове от почвения актиномицет Streptomyces), в Съединените щати е създаден трансгенен сорт соя, устойчив на глифозат. Чрез въвеждането на този ген в генома на царевицата, рапицата, слънчогледа и картофите също са създадени трансгенни сортове, които са толерантни към хербицидите от групата на глифозатите в доза два пъти по-висока от оптималната за потискане на плевелите.

    Приложение:

    Глифозатът се препоръчва като хербицид за използване в горски разсадници и култури като арборицид за грижа за култури, млади дървета и стърнища от естествен произход от корони и инжекции в стволовете на нежелани дървета или по пръсканерастения в листно състояние. В селското стопанство глифозатът се прилага най-добре в угар или върху стърнища за третиране на плевели по време на вегетационния период. Няма ефект върху семената. При минимални дози (1 kg/ha) се задържа в почвата сравнително кратко време и след 2-4 седмици третираните площи могат да се засяват със зърнени култури. В овощните градини е възможно да се използва глифозат, когато е указано. Глифозатът е разрешен за употреба в частни стопанства.

    Резервоарни смеси:

    Използва в смеси с алахлор, атразин, симазин, линурон и метрибузин. Глифозатът е съвместим с 2,4-D,дикамба, атразин и др.

    Токсикологични свойства и характеристики:

    В почвата:

    Бързо губи активност. Не се натрупва в почвата и водата и бързо се разгражда до елементарни вещества, които съществуват в природата (въглероден диоксид, фосфати, въглехидрати, аминокиселини). Може да се натрупва в почва, богата на органична материя, като например торфена почва. В песъчливите почви мобилността на глифозата е много по-висока, отколкото в глинестите почви. Това се обяснява с факта, че глифозатът е доста разтворим във вода и за разлика от повечето водоразтворими хербициди има изключително висока способност да се свързва с почвените частици. Колкото по-високо е съдържанието на глина в почвата, толкова по-малко фосфор и колкото по-ниска е стойността на pH, толкова по-висока е тази способност. Основният фактор, осигуряващ адсорбцията на глифозат от почвените частици, е нивото на фосфат в почвата, което води до свързване на хербицидни молекули. Веществото се конкурира с неорганичния фосфат за центровете за свързване на почвата. Степента на неговото свързване зависи от наличието на незаети места за свързване. Глифозатът в адсорбирано състояние практически не проявява хербицидна активност, така че не трябва да сеете семена или да засаждате растения в третираните зони веднага след употребата на лекарството. В допълнение, глифозатът не проявява значителна активност преди поникване, дори когато се използват високи количества на приложение. Глифозатът е умерено устойчив в почвата, има изключително ниска склонност към излужване (освен когато се адсорбира върху колоидни почвени частици) и има ниска подвижност в почвата. Остатъците от лекарството, влизащи в почвата от третирани плевели, не проникват в други растения. В почвата глифозатът, в зависимост от условията на околната среда, е устойчив на слънчева светлина и химическо разрушаване.

    Във вода:

    Веществото е стабилно. Намаляването на нивото на глифозат във водната система възниква поради влиянието на микрофлората и в резултат на излагане на ултравиолетова радиация. Не е доказано, че глифозатът се натрупва в ракообразни или риби при лабораторни или полеви условия. Повечето от хербицидите, открити в повърхностни водоизточници, са резултат от повърхностния отток на третирана растителност, отнасяне от горски или селскостопански приложения и непреднамерено или умишлено третиране на водни източници с глифозат за контрол на водните плевели. Хербицидът може да се транспортира с воден поток надолу по течението от мястото на приложение в продължение на няколко километра. Намаляването на количествата на лекарството и неговия основен метаболит, освободени в природните води, се дължи главно на адсорбцията на активното вещество от утайките и разлагането от микроорганизми. Тъй като във водната среда има много по-малко микроорганизми, отколкото в почвата, скоростта на разлагане на хербицида във вода е по-малка, отколкото в почвата. Ниска токсичност за птици.

    В растенията:

    Глифозатът прониква предимно през листата. Тъй като е силно свързан с почвените частици, той не навлиза в растенията през корените, въпреки че може да настъпи незначително усвояване от корените в зависимост от условията на приложение и типа на почвата. Повърхностноактивните вещества и влагата спомагат за увеличаване на абсорбцията на глифозат от листата на растенията в резултат на увеличаване на скоростта на дифузия на веществото през плазмените мембрани. Лекарството, абсорбирано от листата, бързо се транспортира до други части на растението, предотвратявайки растежа им.

    Полезни видове и ентомофаги:

    Ниска токсичност за пчели и други полезни насекоми. В лабораторни и полеви условия не е установена способността на веществото да се натрупва в мекотели, риби и ракообразни.

    Топлокръвни:

    Ниско токсичен.LD50 за плъхове 4900 мг/кг, зайци – 3800 мг/кг, мишки 2060 мг/кг. Не дразни кожата. Кумулативните свойства са слабо изразени. Избягвайте контакт на лекарството с лигавиците на очите.

    Симптоми на отравяне:

    Клинична система на остро отравяне: гадене, главоболие, дразнене на очите и кожата.

    Класове на опасност

    Препаратите на базата на глифозат се класифицират като 3 клас на опасност за хората и 3 клас на опасност за пчелите.  
    • ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
    • ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
    • Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.

    Актуални и стари регистрации на активно вещество Глифозат и съответните препарати.

    Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.