Активни вещества

Аминопиралид

  • Аминопиралид -  [4-амино-3,6-дихлоропиридин-2-карбоксилова киселина] – пестицид, хербицид след поникване. Има ауксиноподобен системен ефект. Използва се за пръскане на пасища и зърнени култури срещу широколистни плевели.

    Емпирична формула: C6H4Cl2N2O2

    Химически клас: Други вещества

    Препаративна форма: 45% вододиспергируеми гранули

    Метод на проникване: Системен хербицид

    Ефект върху организмите: Пестицид, хербицид.

    Физико-химични характеристики:

    Аминопиралид е жълтеникав прах. При температури от 20-50°C и рН от 5 до 9 е стабилен на хидролиза. Фотолитно нискоустойчив. Разрушава се на светлина (период на полуразпад - 0,6 дни).

    Физически характеристики:

    • Молекулно тегло 207;
    • Точка на топене 163,5-165,2°C, разлага се при точката на топене;
    • Парно налягане (20 °C) 9,52•10 -9 Pa;
    • Разтворимостта във вода (20 °C) зависи от pH: 2,48 g/dm 3 при pH = 2,35; 205-203 g/dm 3 pH = 7 и 9.

    Въздействие върху вредните организми:

    Аминопиралидът има системен ауксиноподобен ефект и широк спектър на действие. Аминопиралидът също има почвена активност срещу плевели в продължение на четири седмици. Проведени са изследвания за определяне на почвения ефект на лекарството, което съдържа аминопиралид, върху разсад от слънчогледов хибрид. По време на изследването е установен ефект върху разсад в сухо време, но биологичната активност не е по-висока от 45%. Разсадите, появили се след третиране, изостанаха в растежа, наблюдаваха се деформации на точката на растеж и растителните органи. След валежите се наблюдава най-голяма почвена активност на препарата.

    Механизъм на действие:

    Според производителя веществото е заместител на естествените хормони на растежа, което води до забавяне на процеса на делене на клетките в чувствителните към него растения. Експериментите с използване на въглероден изотоп С14 демонстрират способността на лекарството да се разпространява в цялата коренова система на плевела, което е полезно в борбата срещу многогодишните плевели с мощни корени. Механизмът на действие е подобен на тези на 2,4-D вещества, дикамба, клопиралид, пиклорам.

    Потиснати плевелни видове:

    Лекарството, което съдържа аминопиралид, е ефективно в борбата срещу пълзящата горчица. 2 месеца след третирането се наблюдава 100% смърт на това растение, въпреки факта, че пръсканесе извършва по време на критичната фаза на развитие на плевелите - края на бутонизацията - началото на цъфтежа. В третираните участъци не се наблюдава израстване на нови розетки. Производителят на лекарството Ланселот  гласи че хербицидът потиска лайка, лепка, амброзия, мак, киселец, метличина, кръстоцветни растения и други плевели.

    Приложение:

    Лекарството на базата на аминопиралид се препоръчва за третиране след поникване на пасища и зърнени култури. На базата на аминопиралид и флорасулам Регистрирано е лекарство за борба с двусемеделни плевели (в т.ч. магарешки трън, лепка, пълзяща горчивка) върху посеви от пролетен и зимен ечемик и пшеница.

    Токсикологични свойства и характеристики:

    Устойчив на разлагане в почвата (анаеробни условия). При 20°C полуживотът в различни европейски почви е 18-143 дни. При аеробни условия полуживотът е 8-35 дни.

    Ниска токсичност за водни организми.

    Топлокръвни:

    LD50 за плъхове > 5000 мг/кг. Дразни лигавиците при продължителен контакт.

    Класове на опасност:

    Лекарството на базата на аминопиралид принадлежи към трети клас на опасност за хората и трети клас на опасност за пчелите.  
    • ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
    • ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
    • Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.

    Актуални и стари регистрации на активно вещество Аминопиралид и съответните препарати.

    Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.