Активни вещества
Азадирахтин
Азадирахтин е активната съставка на пестициди (инсектициди), препоръчвани за използване в защитена почва за борба с широк спектър от вредители. Препаратите, съдържащи азадирахтин, са ефективни срещу представители на разредите Orthoptera, Hymenoptera, Hymenoptera, Coleoptera.
Емпирична формула: C35H44O16
Ефект върху организмите: Контактен, системен инсектицид, акарицид.
Физични и химични свойства:
Азадирахтин е растителен пестицид, получен от семената и други части на дървото ним (Azadirachta indica A.Juss., Meliaceae). Дървото ним е родом от Индо-Малайзия. Изкуствено се отглежда в много тропически и субтропични региони на Азия, Африка, Южна Америка и Австралия. Дървото ним се използва за получаване на дърва за гориво. Екстрактите от семена и листа се използват като съставки в медицински продукти, а също и за контрол на вредители. Както при повечето природни продукти, пропорциите на компонентите, съдържащи се в семената на дървото ним, варират значително. В допълнение, екстрактите от семена на това растение се произвеждат чрез различни технологични процеси и следователно могат да имат различни физикохимични характеристики. Терминът "азадирахтин" е приет като сборен термин за обозначаване на активната съставка, състояща се от сложна група инсектицидно активни тетранотритерпеноиди лимоноиди. Структурата и съставът на азадирахтин не са точно определени и не могат да бъдат изолирани като едно вещество. Следователно търговският азадирахтин никога няма да бъде толкова чист, колкото всяко друго синтетично съединение. Неговата най-голяма и активна част е азадирахтин А. Отбелязва се, че азадирахтин А може да се получи в чиста форма и също има инсектицидни свойства, но чистият азадирахтин А предизвиква бързо образуване на резистентност у насекомите и следователно използването му е не само нерентабилно, но и вредно. Като се има предвид сложността и променливостта на азадирахтин и високото съдържание на азадирахтин А в него, в световната практика е обичайно да се разглежда азадирахтин А като маркер за идентифициране на дефиницията на азадирахтин в „чистия“ азадирахтин и различни препарати.Физични свойства на азадирахтин А:
- плътност – 1,5 ± 0,1 g/ cm3 ;
- точка на кипене – 792.4 ± 60.0°C при 760 mm Hg. Изкуство.;
- точка на топене – 159ºC;
- молекулно тегло – 720.714;
- пламна температура – 244,8 ±26,4°C;
- налягане на парата – 0,0 ± 6,3 mm Hg. Изкуство. при 25 °C.
Въздействие върху вредните организми:
Азадирахтин е растителен пестицид с инсектицидно и акарицидно действие. Има слаба нематоцидна и фунгицидна активност. Азадирахтинът действа главно като системен пестицид, но може да има контактен ефект върху насекоми с мека външна обвивка.Механизъм на действие:
Азадирахнинът може да действа като репелент за възпиране на вредители от хранене на растението. Освен това при поглъщане пречи на синтеза на хормони, важни за развитието на ларвите на насекомите и акарите и тяхното линеене, и директно уврежда много тъкани в тялото на вредител.Приложение:
В областта на растителната защита Азадирахтин се използва като активна съставка в инсектициди и акарициди с широк спектър на действие. Такива препарати се препоръчват за използване при отглеждане на култури на закрито. По-специално, лекарството Ойкос се използва за пипер, домати, краставици, патладжани за защита срещу листни въшки, трипси, обикновени паяжинообразни акари и оранжерийни белокрилки в оранжерийни условия. Това лекарство се характеризира с висока ефективност, ниска токсичност, широк спектър на действие и липса на фитотоксичност за селскостопански култури. Използва се в ранните фази на развитие на ларвите на неприятелите в блокове от 2–3 третирания (пръскания) с интервал от 5–10 дни в зависимост от скоростта на растеж на растенията.Токсикологични свойства и характеристики:
Азадирахтинът има ниска остра токсичност, леко дразни очите, сенсибилизира кожата и се характеризира с ниска подостра и хронична токсичност. Азадирахтинът не е тератогенен, канцерогенен или мутагенен и има ниска токсичност за водната и сухоземна фауна.Екотоксикологични характеристики на азадирахтин:
- потенциал за биоакумулиране – нисък;
- остра орална токсичност LD 50 за плъхове – 4241 mg/kg (ниска);
- остра LD 50 за птици (вирджински пъдпъдъци) – 816 mg/kg (умерена);
- остър 96 часа SC 50 за риба (дъгова пъстърва) > 4 mg/l (умерен);
- остър 48 часа EC 50 за водни безгръбначни (Daphnia magna) – 11,6 mg/l (умерен);
- остра 48 часова ЛД 50 за пчели (контактна) – 2,4 мкг/индивид (умерена);
- други членестоноги:
- хищен акар ЛР 50 – средно опасен;
Маслото се произвежда по два основни начина:
- екстракция на зрели семена с разтворител;
- пресоване на семена
Клас на опасност:
- за хора – 3 клас;
- за пчели – клас 3
- ПРИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПЛАТЕНА АГРОНОМИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ МОЛЯ СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.AGRINED.COM
- ПРИ ОТКРИВАНЕ НА НЕТОЧНОСТ ИЛИ ЗА КОНТАКТИ С АДМИНИСТРАТОРА НА САЙТА СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС. ЗА КОНТАКТИ: WWW.PRZ.BG
- Използвайте продуктите за растителна защита след консултация с агроном и спазвайки закона за защита на растенията. Винаги прочитайте указанията върху етикета преди употреба.
Актуални и стари регистрации на активно вещество Азадирахтин и съответните препарати.
Не включва регистрации на препарати с повече от едно активно вещество.